Home Ödeme Sistemleri 3D Secure OTP Nedir? Uçtan Uca Güvenlikte Rolü nedir ?

OTP Nedir? Uçtan Uca Güvenlikte Rolü nedir ?

3 min read
0
0
2,513

Chip&Pin teknolojisi ile birlikte kart şifresi ve chipli işlemler yaygınlaşmıştır. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte alışverişlerin internetten yapılmaya başlaması ile birlikte bu işlemlerin de güvenliğinin arttırılması bir zorunluluk olarak önümüze çıktı. Bu konuda işlem güvenliği OTP ile sağlanmaya başladı.

Peki OTP nedir?

One Time Password kelimelerinin kısaltılmasından oluşan OTP, belirli bir kullanım süresi olan Tek Kullanımlık Şifre anlamına gelmektedir.

OTP’nin esas amacı, kullanım alanı fark etmeksizin sahtecilik ve yetkisiz kullanımın önüne geçmektedir. Online alışveriş, bilet, internet bankacılığı işlemleri, rezervasyon, üye girişleri gibi işlemlerin büyük bir kısmında sisteme girişlerde ve işlem gerçekleştikten sonra bilgilendirme amaçlı anlık SMS’ler gönderilmektedir.

Fakat asıl kullanım alanı olarak yetkisiz kullanım, sahtecilik gibi durumların önüne geçmek olduğu için bankacılık ve fintech alanlarında ön plana çıkmaktadır. Buna, günümüzde hepimizin kullanmakta olduğu internet bankacılığı girişlerinde gelen doğrulama kodları örnek olarak verilebilir.

Ödeme Sistemleri açısından baktığımızda, en yaygın OTP kullanımı 3D Secure olarak da bilinen, online ödeme işlemleri sırasında kart sahibinin bankasında kayıtlı güncel cep telefonuna gönderilen doğrulama kodudur.

Peki SMS ile gönderilen OTP kodunu başkası ile paylaşmam durumunda bu işlemden sorumlu muyum?

Evet sorumluyuz. Bu konu başka bir yazının konusudur. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  • OTP(Tek kullanımlık şifre) nedir?

    Ödeme sistemlerinde kart ile yapılan işlemlerin doğrulanması için tek seferlik kullanım am…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In 3D Secure

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…