Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret İnternetten yapılan işlemlerde 3D güvenlik şifresinin paylaşıldığı durumda sorumluluk kime aittir?

İnternetten yapılan işlemlerde 3D güvenlik şifresinin paylaşıldığı durumda sorumluluk kime aittir?

2 min read
0
0
2,328

Fiziksel olarak gerçekleştirilen işlemlerde(temassız işlemler hariç) şifre girişi zorunludur. Benzer durumun online işlemlerde karşılığı işlemlerin 3D Secure olarak gerçekleşmesidir.

3D secure işlemlerde müşterinin cep telefonuna işleme özel bir şifre gönderilmekte, müşterinin bu şifreyi doğru girmesi durumunda işleme devam edilmektedir.

Peki 3D Secure olarak başlatılan bir işlemde telefonumuza gelen şifreyi başkası ile paylaşmam durumunda bu işlemden sorumlu olur muyum?

Banka sisteminde kayıtlı cep telefonuna gönderilen 3D şifresi kullanılarak yapılan her alışverişten kart hamili sorumludur. Dolayısıyla, tek kullanımlık 3D şifresi hiç kimse ile paylaşmamalıdır.

Peki 3D secure mesajında hangi bilgiler yer almaktadır?

3D şifresinin geldiği mesajda alışveriş yapılan firmanın bilgileri, İşlem yapılan Tarih ve Saat bilgileri ve Harcama tutarı yer almaktadır. 3D Secure mesajında ile gelen şifreyi girmeden önce bu bilgiler mutlaka kontrol edilmeli ve farklılık varsa 3D Secure şifresi kullanılmamalıdır, alışveriş işlemi tamamlamadan sonlandırılmalı ve banka bilgilendirilmelidir.

Peki internetten 3D secure olmadan karttan işlem çekilirse bu durumda da sorumlu kart hamili midir?

İşlem 3D secure değilse sorumluluk üye işyerine geçmektedir. Bu işleme itiraz edilmesi durumunda ilgili işlemin iadesi karta yapılır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…