Home Ödeme Sistemleri Neuralinkle Ödeme Sistemlerinde neler değişir?

Neuralinkle Ödeme Sistemlerinde neler değişir?

9 min read
0
0
1,000

Biliyorsunuz 28 Ağustos’ta(bugün) Türkiye saatiyle 01:00’da Elon Musk Neuralink’i tanıtarak insan beynini bilgisayara bağlayacağını belirtti. Hepimizin dört gözle beklediği bu tanıtımda neler anlatılacak, neler gösterilecek merak ediyoruz.

Peki nedir bu Neuralink?

Güney Afrikalı iş insanı Elon Musk tarafından kurulan ve insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalışarak yapay zeka ile doğal zekanın bütünleşmesini sağlamayı hedefleyen bir teknoloji açılımı olarak yorumlayabiliriz.

Musk’ın şirketinin geliştirdiği cihaz, üzerinde 3 binden fazla elektrot barındırıyor. Saç telinden daha ince olan sicimlere bağlı olan elektrotlar, 1.000 nöronun aktivitesini izleyebiliyor. Şirket, geliştirdikleri cihazın beynin belli bir bölgesini takibe alabildiğini vurguluyor.

“Yapay öğrenme” kullanılarak nöron aktivite kaydı da analiz edilebiliyor ve beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarı gönderilebileceğini de saptıyor.

Fakat beyin fonksiyonlarının nasıl bilgisayar verisine dönüştürüldüğü ya da beyin hücrelerinin hangi yöntemlerle uyarıldığı henüz net olarak belirtilmemiş durumda.

Şirketin lansmanı sırasında konuşan Elon Musk, “Bu cihazı takanlar bir anda insanların beynini ele geçirecek değil” ifadelerini kullandı. Ayrıca cihazı kullanacak olan kişilerim zaman içerisinde yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olacağını savundu.

Musk daha önce yaptığı açıklamalarda yapay zekanın tehlikelerine dikkat çekmiş ve insanlığın sonunu getirecek şeyin bu teknoloji olabileceğini söylemişti.

İnsan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu üstün bir zekanın oluşturulabileceğini söyleyen Musk, bir noktada insanların yapay zeka ile bütünleşebileceğini ifade etti.

Musk, maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını belirtti.

Musk ise nihai amacın “insanüstü bilinç” olduğunu vurguluyor.

NeuraLink lansmanına katılan NASA yapay zekâ uzmanı Krittika D’Silva, “Söz edilen teknoloji oldukça heyecan verici çünkü bu alanda yapılan benzer çalışmalara kıyasla insan beynine asgari düzeyde müdahalede bulunuyor” ifadelerini kullandı. D’Silva, şirketin önünde aşması gereken ciddi teknik ve etik sorunlar olduğunu vurgularken, bunun uzun yıllar alabileceğini de ifade ediyor. Ancak D’Silva’ya göre Musk’ın şirketi vadettiği başarıya ulaşabilirse Parkinson ya da epilepsi gibi hastalıklara da önemli bir tedavi geliştirilmiş olabilir.

NeuraLink, özellikle felçli hastalar için teknolojik çözümler geliştirmeyi hedefliyor.

Peki Ödeme sistemleri bu gelişmelerden nasıl etkilenebilir? Gelin bu konuda biraz kafa yoralım.

Öncelikle insanların beyninde yer alacak chip üzerine insanlara ait kişisel verilerini(Kart, kimlik vs.) yükleyebildiği varsayımıyla ödemelerde insan beyni üzerinden kart seçimi ile ödemeler gerçekleştirilebilir.

Her ne kadar kulağa çok uzak bir ihtimal gibi görünse de teknolojinin baş döndürücü bir şekilde geliştiğini düşündüğümüzde yakın bir gelecekte ödeme işlemlerinin chip üzerinden yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Bu durumda;

 • Fiziksel kredi kartları artık daha hızlı kullanımdan kalkacaktır.
 • Cep telefonu kullanımı azalacak ya da kullanılmayacaktır.
 • Cep telefonu kullanımının azalması ile birlikte mobil olarak gerçekleştirilen bir çok işlem beyinden gerçekleştirilecektir.
 • Kartların Kayıp/Çalıntı gibi durumları olmayacak fakat beyindeki chipin ele geçirilmesi gibi bir durum olur mu? Olursa bu süreç nasıl yönetilecek?
 • Müşteri bankalarla nasıl iletişim kurarak yeni kart talep edecek? (İnsan -makine iletişimi kurularak bir çözüm üretilebilir.)
 • Kullanıcı ATMden nasıl Para çekecek? ATMler bu gelişmeler karşısında nasıl evrilecek? (Belki de fiziki para kullanımı ortadan kalkacak ve ATMlere de gerek kalmayacak?)
 • Bir de POS tarafından bakarsak POS cihazlarının cep telefonlarına evrildiği günümüzde cep telefonu fonksiyon ve kullanımının azalacağını göz önünde bulundurduğumuzda POS cihazlarının da nasıl çalışacağı büyük muamma.

Kısaca, Neuralink ile birlikte hayatımızda çok şeyin değişeceği gibi ödeme yapma ve ödeme alma yapıları tamamen değişecek; günümüzde kullanılan ödeme yöntemlerinin bir çoğu tarihe karışacak diye düşünüyorum.

Hatta bu gelişmelerin hayatımıza girmesinden sonra torunlarımız bizim yaşlarımıza geldiğinde ‘Dedemler bu cep telefonu denen cihazı nasıl sürekli ellerinde taşıyormuş. Çok ilginç.’ cümlelerini kuracaklardır büyük ihtimalle.

Ne diyelim teknoloji gelişiyor, geliştikçe daha da dijitalleşiyoruz. Sanırım ilerleyen dönemlerde dijitalleşmeden daha çok makineleşeceğiz. Teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştıracak olsa da insanlık için çok ciddi riskleri de barındırıyor.

Sanırım şu an NeuraPay adı altında bir girişime başlayıp bu alana yatırım yapan kişiler ödeme sistemleri alanında ilerleyen dönemlerde çok kazançlı çıkacaktır:)

 • Wallet nedir?

  İngilizcede Cüzdan anlamına gelen Wallet birçok tanıma konu olmuştur. Gelin bu tanımlara h…
 • Dijital Ödeme nedir?

  İnternet üzerinde gerçekleştirilen ödemelere dijital ödeme denir. Banka ve kredi…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…