Home Ödeme Sistemleri 3D Secure CAVV nedir? AAV nedir?

CAVV nedir? AAV nedir?

6 min read
0
1
12,631

CAVV ve AAV, 3D Secure işlemlerde işlem bütünlüğünün ve güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan kodlardır. CAVV, Visa için kullanılırken; AAV MasterCard için kullanılmaktadır.

CAVV(Cardholder Authentication Verification Value); VisaNet’in Verified by Visa (VbV) işlem verilerinin bütünlüğünü doğrulamasını sağlayan bir değerdir.

AAV(Accountholder Authentication Value); Mastercard’ın güvenli ödeme uygulamasının bir parçası olarak üçüncü şahıs kredi kartı doğrulama sağlayıcılarına verilen bir güvenlik kodudur.

3D Secure işlemlerde kullanılan 3D Secure Şifresinin doğrulanması, CAVV’nin üretilmesi ve CAVV’nin doğrulanması kim tarafından yapılmaktadır?

3D-Secure şifresi, OTP ya da şifredir ACS tarafından doğrulanır. CAVV, ACS tarafından üretilir, Issuer host tarafından doğrulanır.

RESULT CODEMESAJÜYE İŞYERLERİ İÇİN ANLAMI
0CAVV doğrulanamadı veya CAVV değeri beklenen durumda CAVV verileri sağlanmadıBu işlem için, CAVV’nin finansal işlemin yapıldığı tarihte geçersiz olduğu kabul edildiğinden VBV’nin kullanılması sonucunda ters ibrazlardan koruma alamazsınız. Lütfen VBV işlemini doğru takip ettiğinizi ve işlemlerimizde doğru verileri ilettiğinizi kontrol ediniz.
1CAVV doğrulama başarısız oldu; kimlik doğrulamaVBV işlemini doğru bir şekilde uygulamanız şartıyla, bu işlemin yükümlülüğü Verified by Visa tarafından kapsanan geri ödeme nedeni kodları için issuer’a kalmalıdır.
2CAVV doğrulamadan geçti; kimlik doğrulamaCAVV, finansal işlemin bir parçası olarak onaylandı. Bu işlem tamamen doğrulanmış bir VBV işlemidir. (ECI 5)
3CAVV doğrulamadan geçti; kimlik doğrulama girişiminde bulunulduCAVV, finansal işlemin bir parçası olarak onaylandı. Bu işlem attempted bir VBV işlemidir (ECI 6)
4CAVV doğrulama başarısız oldu – doğrulama girişimiVBV işlemini doğru bir şekilde uygulamanız şartıyla, bu işlemin yükümlülüğü Verified by Visa tarafından kapsanan geri ödeme nedeni kodları için Issuer bankaya kalmalıdır.
6CAVV doğrulanmadı, Issuer CAVV doğrulamasına katılmıyorCAVV değeri doğrulanmadı, çünkü issuer banka VBV’ye katılmamış.
7CAVV doğrulama başarısız oldu – doğrulama girişimiLütfen VBV işlemini doğru takip ettiğinizi ve işlemlerimizde doğru verileri ilettiğinizi kontrol ediniz. VBV sürecini doğru bir şekilde uygulamanız koşuluyla, bu işlem için yükümlülük attempted bir işlemle aynı olmalıdır (ECI 6)
8CAVV doğrulamadan geçti; kimlik doğrulama girişiminde bulunulduCAVV, finansal işlemin bir parçası olarak onaylandı. Bu işlem attempted bir VBV işlemidir (ECI 6)
9CAVV doğrulama başarısız oldu – doğrulama girişimiLütfen VBV işlemini doğru takip ettiğinizi ve işlemlerimizde doğru verileri ilettiğinizi kontrol ediniz. VBV sürecini doğru bir şekilde uygulamanız koşuluyla, bu işlem için yükümlülük attempted bir işlemle aynı olmalıdır (ECI 6)
ACAVV doğrulamadan geçti; kimlik doğrulama girişiminde bulunulduCAVV, finansal işlemin bir parçası olarak onaylandı. Bu işlem denenmiş (attempted) bir VBV işlemidir (ECI 6)
BCAVV doğrulamadan geçti; kimlik doğrulama girişiminde bulunuldu (No Liability Shift)CAVV, finansal işlemin bir parçası olarak onaylandı. Bununla birlikte, bu işlem Liability Shift için uygun değildir. Bu işlem ECI değeri 7 gönderilen işlemlerle aynı kategoriye konulabilir.
CCAVV doğrulanmadı – kimlik doğrulama girişiminde bulunuldu3D Secure Kimlik Doğrulama Sonuç Kodu değeri CAVV’de 07 ise ve kart bankası otorizasyon yanıtında CAVV sonuç kodunu döndürmediyse bu değer dönülür.
DCAVV doğrulanmadı – kart sahibi kimlik doğrulaması3D Secure Kimlik Doğrulama Sonuç Kodu değeri CAVV’de 00 ise ve kart bankası otorizasyon yanıtında bir CAVV sonuç kodu döndürmediyse bu değer dönülür.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In 3D Secure

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…