Home Ödeme Sistemleri 3D Secure 3D Secure 2.0 Nedir?

3D Secure 2.0 Nedir?

5 min read
0
0
3,127

3D Secure 2.0’dan önce 3D Secure kavramının ne olduğunu açıklayalım.

3D Secure, online ödemelerde kart hamilini ve üye iş yerini koruyan çift katmanlı ödeme doğrulama sistemidir. İlk defa 1999 yılında Visa firması tarafından yayınan bu sisteme daha sonra Mastercard, JCB, American Express ve Discover gibi kart şemaları da geçiş yapmıştır.

3D Secure işlemlerinde doğrulama işlemi kart hamilinin cep telefonuna SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifre ile gerçekleştirilir. Kart hamili, ödeme esnasında kart bilgilerini yazdıktan sonra kendisine ulaşan şifreyi yazarak 3D secure işlemini başarı ile tamamlar.

3D secure sistemi sadece kart hamilini değil aynı zamanda üye iş yerini de korumaktadır. Üye iş yerinin sanal posu üzerinden 3D Secure kullanılmadan yapılan işlemler risk oluşturur. Bu tür işlemlerde olası chargeback durumlarında sorumlu iş yeri bankasıdır.

Niçin 3D Secure 2.0’a geçilme ihtiyacı duyuldu?

3D Secure yönteminde yaşanan ve aşağıda listelenen sorunlar nedeniyle 3D Secure 2.0’a ihtiyaç duyulmuştur:

  • Web tarayıcısı üzerinden çalışması nedeniyle app, mobil ve dijital cüzdanı desteklememesi
  • Sadece şifre ile kimlik doğrulama yapmaya imkan vermesi ve her işlemde mecburi olarak bu doğrulamayı istemesi
  • Doğrulama ekranlarının non-responsive olması nedeniyle tablet ve akıllı telefonlarda kullanım zorluğu

3D Secure’un tarihsel gelişimi nasıldır?

– 3D secure sistemi, Fraud vakaları ve teknolojik olayların çeşitliliğine göre daha güvenli hale gelmiştir. En son 2016 yılında 3D secure 2.0 versiyonu duyurulmuştur.

3D Secure 2.0 neler getirmiştir?

  • 3D secure 2.0 versiyonu özellikle risk bazlı doğrulamalarda önemli yenilikler getiriyor. Sahip olduğu gelişmiş entegrasyon yapısı ile alışveriş yapan kişiye dair birçok detayı analiz edip SMS şifre sürecini otomatik olarak pasif hale getirebilmektedir. Böylelikle özellikle e-ticaret sektörlerinin yaşadığı satış kayıplarının da önüne geçilebilmektedir.
  • 3D secure 1 versiyonunda en çok yaşanılan sıkıntılardan birisi mobil uyumluluk ve mobil entegrasyon idi. 3D secure 2.0 ile EMVCo’nun belirlediği standartlarda mobil SDK ‘ler (Software Development Kit – Yazılım Geliştirme Kiti) çok yakında zamanda kullanıma geçecektir.  
  • 3D secure 2.0 sistemi SMS haricinde farklı doğrulama yöntemlerini desteklemektedir. Özellikle parmak izi, yüz tanıma ve biyometrik gibi doğrulama yöntemleri mobil ödemelere katkısı büyük olacaktır.

Kısaca belirtmek gerekirse, 3D Secure 2.0 popülerliği hızla artan ek ödeme kanallarını dikkate almaktadır. 3D Secure ile karşılaştırıldığında; daha akıllı, gelişmiş güvenlik yöntemleri, yüksek performansa sahip olduğu için beklentiler yüksektir. Fakat geçiş sürecinde sıkıntı yaşanma ihtimali de yüksektir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In 3D Secure

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…