Home Ödeme Sistemleri Chargeback Visa Merchant Purchase Inquiry (VMPI) nedir?

Visa Merchant Purchase Inquiry (VMPI) nedir?

6 min read
0
0
1,539

Chargeback; kredi kartı ile ödemesi yapılan ancak karşılığında alınması gereken mal veya hizmetin alınmaması durumunda veya kart hamili tarafından gerçekleştirilmemiş işlemler tespit edildiğinde ödenen tutarın ilgili kredi kartına iade edilmesi işlemidir. Türkçe’ye Ters ibraz olarak çevrilmiştir.

Visa Merchant Purchase Inquiry (VMPI) (Visa Satıcı Satın Alma Sorgusu), kart sahibi beyanında olağan dışı bir işlem fark ediliğinde gerçek zamanlı olarak yanıt işlemin değerlendirilerek chargeback öncesinde kontrol edilmesi ve olası chageback süreçlerinin önlenmesini sağlar.

Temel olarak, VMPI, herhangi bir ciddi işlem yapılmadan önce üye işyeri ve kart bankalarının birbirleriyle iletişim kurmalarına olanak tanır. Bu sadece bu iki taraf için değil, aynı zamanda acquirer ve processor firmalar için de yararlıdır.

VMPI ile Satıcıya(üye işyerine), işlemle ilgili tüm gerekli bilgileri CRM veya ödeme ağ geçidi üzerinden gerçek zamanlı olarak sağlama şansı verilir. 

Visa kart ile 2015 yılında yapılan işlemlerde 2,6 milyondan fazla kişisel ters ibraz talebi alınmıştır. Ters ibrazlar, ekstrelerinde yapmadıkları bazı işlemleri gören kart sahipleri tarafından yapıldı. Bu sayı, 2014 yılından itibaren ters ibrazlarda % 13’ten fazla bir artış anlamına gelmektedir. Tüm bu ters ibrazların % 20’si dijital ve elektronik ürün satın alımları ile ilgilidir.

Özelikle dijital alışveriş işlemlerinin her geçen gün artması kredi kartı ihtilaflarının sayısında da artışa neden olmaktadır. Birçok web sitesi için, ters ibrazlarla uğraşmak ürün fiyatından pahalıya mal olmaktadır.

Bu nedenle, bir işlem tanınmadığında anlaşmazlıkların çözülmesini önlemek için satıcılar tarafından proaktif bir yaklaşım benimsenmelidir. Dijital ürünler, hacim potansiyelleri nedeniyle satıcılar için kesinlikle kârlıdır, ancak aynı zamanda daha fazla sorun yaşanması potansiyelini de içerir.

Peki VMPI nasıl çalışmaktadır?

VMPI, satıcı platformunun işlem veritabanı ile Visa platformunu kullanan kart bankaları arasında doğrudan bir bağlantıdır. Süreç, satıcıların kart bankaları ile sorunsuz bir şekilde bilgi paylaşmasına olanak tanır. 

VMPI aşağıdaki adımları içerir:

  1. Kart sahibi şüpheli bir işlemle ilgili olarak bankalarıyla bağlantı kurar ve kart bankası ayrıntıları Visa Resolution Online (VROL) aracılığıyla alır.
  2. Visa, satıcının VMPI için kayıtlı olup olmadığını doğrular.
  3. Visa ek bilgi için satıcıya bir mesaj gönderir.
  4. Satıcı, sipariş ayrıntıları, izleme, geri ödeme vb. ek veriler sağlar.
  5. Satıcı, kart bankasına gerçek zamanlıya yakın bir şekilde yanıt verir.
  6. Visa, kart sahibiyle ayrıntıları doğrulayan yayıncıya veri sağlar.

İşlem Hizmetleri artık VMPI için kayıtlıdır ve satıcıların potansiyel anlaşmazlıkları ve ters ibrazları her zamankinden daha verimli bir şekilde çözmelerine yardımcı olabilir. Bu özellik, online olarak ve diğer dijital platformlar aracılığıyla ürün ve hizmet satan satıcılar için de çok önemlidir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Chargeback

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…