Home Konuk Yazarlar Verimsiz POS ve Hatlara Dikkat!

Verimsiz POS ve Hatlara Dikkat!

4 min read
0
0
885

İlk olarak, Verimsizlik ne demektir? sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. 

Adından da anlaşılacağı gibi, verimli olmayan, yetersiz, az olan diye adlandırabiliriz.

Verimsizlik kriterinin, her kurum için farklı olduğu da unutulmamalıdır. Bu durumu cihaz tipinde ayrı ayrı yöneten kurumlar da mevcuttur. Örnek vermek gerekirse; Bir kurum için 3000 TL altı ciro verimsiz kabul edilirken, başka bir kurum için bu tutar daha yüksek olabilir.

Peki, kurumlar neden verimsiz POS ve hatların takibini sağlayarak verimli hale getirmeye çalışır?

  • Fiziki POS’lar için cihaz alım maliyetlerinin yüksek olması,
  • Fiziki POS cihazların stoğa giriş süresinin uzun olması,
  • Saha firmalarına verimsiz cihazlar için de tutar ödenmesi,
  • Tüm hatlar için (verimsiz de olsa) sabit ücret ödenmesi,
  • Uzun süre verimsiz olan cihazların (hiç ciro geçmeyen) Kayıp POS’a dönüşebilmesi,
  • HOST yazılımının dışarıdan alınması durumunda verimsiz terminal başına da ücret ödenmesi,
  • POS uygulama yazılımının dışarıdan alınması durumunda verimsiz terminal başına da ücret ödenmesi, gibi bir çok önemli noktalar vardır.

Tüm bu maddeleri göz önünde bulundurarak, hem pos hem de hat alım adetlerinin yüksek olduğu düşünüldüğünde, verimsiz POS ve hatların kuruma yaratacak olduğu zararın ne derece ciddi olacağını tahmin edebilmeniz zor olmayacaktır.

Kurumlar, terminalleri verimli hale getirebilmek için genelde iş yerlerine verimsizlik ücreti yansıtabilmektedir. Ancak, bu tutarların tahsilinin ne derece yapıldığı ve ekstra cihaz alımı durumunda kuruma olan maddi yükünün değerlendirilmesi önemlidir.

Bu nedenle, verimsiz olan terminaller için iş yerleri ile yakın temas kurulması ve iş yeri cirolarının artırılmasına yönelik adımlar için görüşmeler sağlanması faydalı olacaktır.

Eğer, cihaz, saha, ve işletim maliyetiniz yoksa iş yerini kaybetmemek için herhangi bir aksiyon almanıza gerek olmayabilir. Ancak, cihaz, saha ve işletim maliyetinizin olmasının yanı sıra çapraz ürünlerinizden de bir gelir kaynağınız yoksa iş yeri ile olan çalışmalarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Özet olarak, kurumunuza ait POS ve hatların verimliliğini yakından takip etmek, belki de kurumunuzun cirolarını artı yönde etkileyecek, cihaz ve hat alımları için ekstra olarak ayıracağınız tutarın kurumunuzda kalmasını sağlayacaktır.  

Load More Related Articles
Load More By Ali Görgün
Load More In Konuk Yazarlar

Check Also

Onus Taksit Projesinde Önemli Noktalar Nelerdir?

Onus Taksit sürecini anlatmadan önce “Onus işlem nedir?” sorusuna cevap bulmam…