Home Ödeme Sistemleri Uzaktan Kimlik Tespiti 1 Mayıs’ta başlıyor

Uzaktan Kimlik Tespiti 1 Mayıs’ta başlıyor

5 min read
0
0
972

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalar tarafından yeni müşteri kazanımında ve müşteri kimliğinin doğrulanmasında kullanılabilecek uzaktan kimlik tespiti yöntemlerini belirlemek üzere “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı” hazırlamıştı. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre uygulama 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. 

Buna göre gerçek kişilerin uzaktan kimlik tespiti, banka çalışanı ile kişinin; fiziksel olarak aynı ortamda bulunmasına gerek olmadan, çevrim içi olarak görüntülü görüşmesi ve birbiriyle iletişim kurması ile gerçekleşecek. Islak imza zorunluluğunun kalkacağını söyleyebiliriz.

Peki bu tebliğle birlikte hayatımızda neler değişecek?

Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var. İlgili tebliğ sadece bireysel müşterileri kapsıyor. Kurumsal müşteriler için mevcut işleyiş devam edecek.

Bu yönetmeliğin amacı, bankalar tarafından yeni müşteri kazanımında  kullanılabilecek uzaktan kimlik tespiti yöntemlerine ve müşteri  kimliğinin tespit edilmesini müteakip sunulacak bankacılık  hizmetlerine yönelik olarak mesafeli olsun olmasın bir bilişim veya  elektronik haberleşme cihazı üzerinden yazılı şeklin yerine geçecek  şekilde ya da mesafeli olarak sözleşme ilişkisinin kurulmasına yönelik  usul ve esasları düzenlemektir.

Müşteri ile yapılacak görüntülü görüşmede olası riskler dikkate alınarak yeterli güvenlik ve gizlilik seviyesi oluşturulması zorunludur. Görüntülü görüşmenin şifrelenmiş güvenli iletişim ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Peki bu uygulamanın ne tür avantajları olacak?

  • Uygulamanın hayata geçmesiyle bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve rahat erişim sağlanacak. Zamandan, maliyetten ve iş gücünden tasarruf edilmesi imkanı doğacak. Müşteri olma süreci en fazla 10 dakikalık bir sürede tamamlanabilecek. Bankalar açısından kağıt ve doküman kullanımının azaltılıp hizmet maliyetinin düşürülmesi sağlanacak. Müşteriler açısından ise esnek, yenilikçi ve açık fikirli müşteri deneyimi fırsatı oluşacak.
  • Zamandan, maliyetten ve iş gücünden tasarruf sağlayacak. Müşteri olma süreci en fazla 10 dakikalık bir sürede tamamlanabilecek. Hem müşteri nezdinde hem banka nezdinde ciddi kolaylıklar sağlayacak. Bankalar açısından kağıt ve doküman kullanımının azaltılması, daha az personelle hizmet verilerek hizmet maliyetinin düşürülmesi sağlanacak. Müşteriler açısından ise esnek, yenilikçi ve kolay müşteri olma fırsatı oluşacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan ilgili tebliğe alttaki linkten ulaşılabilir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210401-7.htm

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…