Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS Üye işyeri sözleşmesi hangi durumlarda feshedilir?

Üye işyeri sözleşmesi hangi durumlarda feshedilir?

8 min read
0
0
2,841

Üye işyerleri bankalardan POS cihazı talep ettiklerinde bankalar üye işyerlerinin Fesih kontrolünü yapar ve üye işyerleri ile çalışılabilirliğini kontrol eder. Eğer üye işyeri fesih listesinde ise(fesih listesi tüm bankalar tarafından beslenen ve bankaların üye işyeri anlaşmalarını feshettikleri üye işyerlerinin listesidir.) bankalar bu üye işyerleri ile sözleşme imzalamazlar ya da üye işyerinin mevcut durumunu daha detaylı inceleyerek çalışılabilirliğini kontrol ederler.

Peki bankalar üye işyerleri ile sözleşme imzaladıktan sonra bu sözleşmeyi hangi durumlarda feshederler?

Sahte ve Manyetik Şeridi Kopyalanmış Kart Kabulü:  

Kartlarla yapılan işlem esnasında gerekli özen ve dikkati göstermeyen,  gerçek kart hamilinin bilgisi dışında kopyalanan sahte kartları düzenli olarak alışverişlerde kabul  eden işyerleri  yüksek riskli işyeri olarak değerlendirilir.

1  ay içinde 5 adet sahte ve manyetik şeridi kopyalanmış işlem yapan veya bu nedenle 2000 TL toplam fraud  işlem kabul eden işyerinin chargeback penceresi açılır ve banka ile olan sözleşmesi feshedilir.

Posta/Telefon ve Internet Dolandırıcılığı: 

Chargeback yapılan tüm fraud işlemlerle ilgili TC40 bildirimlerinin chargeback tarihinden itibaren en geç 7 iş günü içinde kart sahibi banka tarafından BKM’ye yapılması zorunludur. Bu Fraud bildirimlerinin ciroya oranı %8’i aştığı durumda chargeback penceresi açılır ve işyerinin banka ile olan sözleşmesi feshedilir.

İşyerinin Ortak Kopyalama Yeri (CPP) Olması : 

Sahte kart ve manyetik şerit dolandırıcılığına konu olan, gerçek kart sahibinin bilgisi ve onayı dışında, kart plastiği gerçek kart sahibinde iken, kartların manyetik şerit bilgilerinin kopyaladığı tespit edilen ve hakkında yasal takibe geçilmiş işyerleri hakkında fesih bildirimi yapılır.

Kayıp/Çalıntı Kart Kabülü: 

İşyerinin fiziki pos üzerinden Kayıp/Çalıntı kart kabul etmesi de fesih nedenidir.

1 ay içinde 10 adet  Kayıp/Çalıntı kart kabul eden veya bu nedenle 2000 TL toplam fraud  işlem kabul eden işyerinin chargeback penceresi açılır ve banka ile olan sözleşmesi feshedilir.

Belge Çoğaltma: 

Üye işyerinin, kart hamilinin bilgisi olmaksızın gerçek alışveriş belgesi dışında birden çok belge düzenlenmesi de fesih sebebidir.

Aşırı Chargeback, Alacak Belgesi: 

Üye işyerinin, kabul edilebilir düzeyin çok üstünde chargeback’e maruz kalması veya düzenli olarak belli bir süre nakit kullanıldığını gösterecek sayıda credit voucher (alacak belgesi) gelmesi de fesih sebebidir.

Sahte Belge Aklama: 

Kart hamilinin bilgisi olmaksızın gerçek alışveriş belgesi dışında birden çok belge düzenlenmesi ve bu belgelerin işyeri ile ilişkiyi kaybettirecek şekilde başka bir işyerine tahsilat amacıyla verilmesi de fesih sebebidir.

Fesih Bildirimi: 

Üye işyerinin çalıştığı banka tarafından Fesih/Uyarı/Fesih İptal Bildirim Formu kullanılarak duyurulması da fesih sebebidir.

Satış Bölme: 

Otorizasyon almamak amacıyla tek bir satış için birden fazla belge düzenlenmesi fesih sebebidir.

Nakit Kullanma: 

İşyerinin, yakın ilişkide olduğu kişilerin kartları ile alışveriş yapılmış gibi gösterip belge karşılığını bankadan tahsil etmesi ve düşük maliyetli fon oluşturması fesih nedenidir. Bu durum, Pos bankaları tarafından, Ani Ciro Artışı kontrolü yapılarak takip edilmektedir.

Alışverişte Komisyon Ekleme: 

İşyerinin kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kart hamilinden belli bir komisyon talep etmesi (Surcharge) fesih sebebidir.

 Kartı Haksız Şekilde Kabul Etmeme: 

Bir üye ile üye üşyeri anlaşması olmasına ve kart kabul edeceğine dair sözleşme imzalamasına rağmen kurallara uygun olarak ibraz edilmiş kartları belli dönemlerde veya düzenli olarak kabul etmemesi fesih sebebidir.

Kötü İstihbarat: 

Üye işyeri ile ilgili bankalardan veya diğer üçüncü şahıslardan kötü istihbarat alınması fesih sebebidir.

 İşyerinin İflası/Faliyetini Durdurması: 

Üye işyerinin herhangi bir nedenle ticari faliyetini durdurarak kart kabul etmeyecek duruma gelmesi fesih sebebidir.

POS’un Amaç Dışı Kullanım Şüphesi: 

Üye işyerinin nakit kullanıma ve borç kapamaya yönelik işlem yaptığından şüphe duyulması da fesih sebebidir.

  • FTS(Fesih Takip Sistemi) nedir?

    Fesih Takip Sistemi, bankaların üye işyeri anlaşmaları yaparken başvuru yapan firmanın ve …
  • Üye işyeri Fesih Listesi Kontrolü nedir?

    Fesih listesi, bankaların üye işyeri anlaşmalarını feshettikleri üye işyerlerinin listesin…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…