Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS Üye işyeri komisyonlarında yapılan düzenlemeyi nasıl yorumlamalıyız?

Üye işyeri komisyonlarında yapılan düzenlemeyi nasıl yorumlamalıyız?

3 min read
1
0
3,992

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan karara göre  kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, bankanın üye işyerlerinden aldığı komisyonda sınırlama getirildi.

1 Kasım 2019 tarihinden sonra yapılacak alışverişlerde geçerli olacak düzenleme ile mal ve hizmet alımında bankaların anlaşmalı olduğu üye işyerlerinin hesaplarına ertesi gün aktarılması halinde, uygulanacak komisyon oranı yüzde 1,60 ‘ı geçemeyecek.

Söz konusu işlem tutarının üye iş yerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılmaması durumunda ise ; söz konusu azami komisyon oranları, işlem tarihinin ertesi günü ile işlem tutarının üye iş yerinin serbest kullanımına geçmesi arasında kalan gün sayısı dikkate alınarak düşecek.

Peki bu karar kart kullanıcıları için ne anlama geliyor?

Söz konusu düzenlemenin hayata geçmesi sonrası fiyatlarda indirim yapılması ve kart sahiplerinin daha düşük ücretlerle ürünleri alabilmelerine imkan sağlayacaktır.

Kredi kartı komisyonlarına verilen ve yüzde 3’e kadar çıkan oranın sınırlanmasıyla buradaki giderin ürün fiyatlarına Kasım sonu Aralık başı itibariyle yansımaya başlayacaktır.

Bu duruma bankalar açısından nasıl bakmalıyız?

Bankaların en çok kar ettikleri ödeme sistemleri enstrümanı POSlardır. Bankaların POS gelirlerinde ciddi oranda düşüş yaşanacaktır. Bu gelişmelerin bankaları yeni ürün ve hizmetleri müşteri kullanımına sunacağı aşikardır. Ayrıca, bankaların oran bilgisinin 1.60’ı geçemiyor olmasından dolayı bankaların karlılıklarında azalma olacak; bu da bankaların verdiği ödül ve kampanyaların kart hamillerine yansıma sıklığını ve ödül tutarlarında azalmayı etkileyecektir..

Düzenleme bankalar için ilk bakışta olumsuz gibi görünse de bankaların aksiyonunu net olarak kestiremediğimiz için daha net yorumu sanırım 2020 sonu itibariyle yapabileceğiz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…