Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS Üye işyeri Kira Bedeli nedir?

Üye işyeri Kira Bedeli nedir?

4 min read
0
0
1,962

Herhangi bir şahıs firması veya ticari işletme üye işyeri başvurusunda bulunduğunda bankalar tarafından POS cihazı bağlanmaktadır. Bankalar her Pos cihazı için kayda değer ücretler ödeyerek cihazları satın almaktadır.

Bankalar aldıkları POS cihazlarını üye işyerlerine kiralamaktadır. Fakat üye işyerlerinden almaları gereken kira bedelini üye işyerlerinin belirli koşulları sağlamaları durumunda almamaktadır.

Üye işyeri için belirlenen koşullar nelerdir?

Bankalar bunu genellikle üye işyerlerine aylık ciro hedefi vererek yapmaktadır.

Örneğin; aylık 10.000 TL’lik ciro yaparsan 40 TL’lik kira bedelini senden almayacağım şeklinde üye işyerine bilgi verir.

Her ayın başında geçmiş ay için üye işyeri ve terminal bazında hedef ciro ve gerçekleşen ciro kontrolleri yaparak hedef ciroyu yakalayamayan üye işyerleri için terminal bazında kira bedeli yansıtır.

Peki üye işyerinin 5 terminali var ve 4 ü hedefini fazlasıyla gerçekleştirirken 1 tanesi hedefini tutturamazsa hedefini tutturamayan terminale kira bedeli yansıtılır mı?

Yansıtılıp yansıtılmaması banka kararıdır. Genellikle akış şöyle işlemektedir:

  1. Üye işyerinin altındaki tüm terminallerin gerçekleşen cirosu toplanır.
  2. Üye işyeri altındaki tüm terminallerin hedef cirosu da toplanır.
  3. Eğer üye işyeri altındaki tüm terminallerin gerçekleşen ciro toplamı toplam hedef cirosundan daha fazla ise üye işyeri altındaki terminallerin hedefini ayrı ayrı gerçekleştirmesine bakılmaksızın üye işyerinin hiç birine kira bedeli yansıtılmaz.
  4. Eğer üye işyeri altındaki tüm terminallerin gerçekleşen ciro toplamı toplam hedef cirosundan daha az ise üye işyeri altındaki terminallerin gerçekleşen ve hedef ciroları ayrı ayrı kontrol edilerek hedefini gerçekleştiremeyen terminallere kira bedeli tahakkuk ettirilir.
  5. Tahakkuk eden tutarlar her gün çalışan tahsilat sistemi ile üye işyerlerinden tahsil edilir. Hesap bakiyesi yeterli olmayan üye işyerleri için ilgili hesaplar günlük olarak kontrol edilerek tahsilat yapılmaya çalışılır.

Kira bedeli banka için ciddi kar kalemidir. Bu nedenle dikkatli hesaplanması ve zamanında tahsil edilmesi önemlidir.

  • Üye işyeri GPRS Hat Bedeli nedir?

    İşyerleri, bankalardan üye işyeri (POS) talebinde bulunurken hangi tür Pos talep ettikleri…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…