Home Ödeme Sistemleri Fraud Ünlü hacker 8 yıl sonra yakalandı

Ünlü hacker 8 yıl sonra yakalandı

7 min read
0
0
4,678

Geçenlerde gazetelerde aşağıdaki haber yer aldı. İlginç olan 2 durum vardı. 1.si hackerın eski bir bankacı oluşu; 2.si kart kopyalamak için kullandığı cihaz. Özellikle bankacılıkla ilgili sahtekarlık vakalarında sahtekarların bu işin özünü ve açıklarını biliyor olmaları sahtekarların müşterilerin anlayamayacağı düzeneği kurmada zorlanmayacaklarını gösteriyor.

Gelin haberi birlikte okuyalım:

Milyonlarca kişinin kart bilgilerini kopyaladığı için 377 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 11 suçtan aranan eski bankacı Hakan Karacaoğlu İstanbul Beykoz’da düzenlenen operasyonda kıskıvrak yakalandı.
8 yıldır Batum’da yaşayan Hakan Karacaoğlu, çocuğunun sağlık sorunu için gizlice İstanbul’a geldi. Siber polisi, Karacaoğlu’nun Beykoz’da olduğunu tespit etti. Otomobiliyle seyir halinde olan Hakan Karacaoğlu gözaltına alındı. Karacaoğlu’nun üzerinden başka kişilere ait kimlik bilgileriyle alınmış sahte kimlik kartı çıktı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Karacaoğlu çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Binlerce kişinin kart bilgilerini kopyalayarak milyonlarca liralık vurgun yaptığı öne sürülen eski bankacı Hakan Karacaoğlu, 377 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve dosya İstinaf Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Sol gözü takma olduğu için ‘Kör Hakan’ diye tanınan Hakan Karacaoğlu, ATM’lerden nasıl kart kopyalanacağını bilen en önemli hackerlar arasında. Karacaoğlu’nun geliştirdiği, ‘Deep İnsert Skimmer’ isimli cihaz hiç fark edilmeden müşterilerin kart bilgilerini kopyalıyor. İddiaya göre Karacaoğlu geliştirdiği, ‘Deep İnsert Skimmer’ isimli cihazın kalıplarını Çin’de, elektronik sistemini de Bulgaristan’da yaptırıyor. Daha sonra bu cihazları Türkiye, Ukrayna, Gürcistan, Bulgaristan ve Endonezya’daki çetelere gönderiyor.

Bu haberde 2. ilginç konu da sahtekarın kullandığı cihaz ve bu cihazı kendisinin üretmiş olması.

Peki Deep Insert Skimmer cihazı nedir? Nasıl çalışır? Özellikleri nelerdir?

Deep Insert Skimmer cihazı kısaca, ATM’lerin ana beynine yerleştirilen özel bir kart kopyalama sistemidir. Dışarıdan bakıldığında fark etmek imkansızdır. Sadece ATM alarm verirse veya banka görevlisi ATM’nin içine bakarsa bu cihazı fark edebilmektedir.

Deep İnsert Skimmer’ cihazı yaklaşık 6.5 santimetre büyüklüğündedir. ATMlere kolay yerleştirilen ve fark edilmesi çok zor olan bir cihazdır.

Ülkemizde ATM kopyalaması konusundaki sahtekarların çoğu yabancı uyrukludur.

Aşağıda yine benzer şekilde skimmer cihazı kullanan bir çetenin yakalandığında dair haberi görebilirsiniz. Haberdeki sahtekarlar değişse de yine Hakan Karaca’nın tasarladığı Deep Insert Skimmer cihazı başrolde.

Moldovalılar’ın ATM dolandırıcılığı konusunda uzman olan Bulgaristanlılar’dan ATM başında ders aldıkları ve kopyalama düzeneğini yurt dışından getirdikleri tespit edildi. Deep İnsert Skimmer adı verilen cihazın ATM’nin kart giriş haznesinin 6 santimetre içerisine monte edilmesi nedeniyle farkedilmesinin imkansız olduğu anlaşıldı. Moldovalı çetenin İstanbul’da kartları kopyaladıktan sonra Moldova’ya gittikleri, kartlardaki bilgileri ikiz kartlara aktararak tekrar Türkiye’ye döndükleri ve paraları çektikleri saptandı. 4 Moldovalı emniyetteki sorgularının ardından çıkarıldıkları adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gerek bu haberlerde anlatılan olaylar gerekse her geçen gün yenisi çıkan sahtekarlık vakaları vatandaş olarak bizlerin ATM ve diğer kanalları kullanırken çok dikkatli olmamızı ve işlem öncesinde, işlem esnasında ve işlem sonrasında olası sahtekarlık vakalarına karşı tetikte olmamızı zorunlu kılmaktadır.

Peki bu tür kopyalama vakalarına karşı ne tür önlemler alabiliriz?

  • ATM den QR kodla para çekebiliriz.
  • Sürekli kullandığımız ve aydınlatması yeterli ATMlerden para çekmeliyiz.
  • ATMlerden küçük miktarlarda ve sık sık para çekmek yerine daha büyük miktarlarda ve daha seyrek para çekebiliriz.
  • ATMde şifre giriş aşamasında herhangi bir kişi ya da cihazın görme ihtimaline karşılık elimizle kapatabiliriz.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Fraud

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…