Home Ödeme Sistemleri Ödeme Sistemleri Kurumları UnionPay online ödeme sistemi (UPOP) nedir?

UnionPay online ödeme sistemi (UPOP) nedir?

4 min read
0
0
1,530

UnionPay Online Payments (UPOP) çözümü, Çin, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerdeki satıcıların e-ticaret mağazalarını UnionPay ödemelerini kabul edecek şekilde genişletmelerini sağlayan bir çözümdür. 

140’tan fazla ülkede desteklenen 5 milyardan fazla karta sahip UnionPay, dünyanın önde gelen ödeme şemalarından biridir. UnionPay Online Payments (UPOP), UnionPay tarafından kart sahiplerinin online alışveriş yaparken kullanmaları için sağlanan ödeme yöntemidir.

UPOP, UnionPay kart sahipleri için güvenli bir alışveriş ortamı sağlar ve UnionPay kartlarını çıkaran 50’den fazla Çin Finans Kurumu tarafından destekler.

UnionPay kartlar, özellikle Çin ve Asya ülkelerinde çok geniş ağa sahiptir.  Ayrıca, Hong Kong, Güney Kore ve Rusya gibi  40’dan fazla ülkede de çıkarılmaktadır. Dünya genelinde 2,5 milyon ATM ve 32 milyon iş yerinde Unionpay kartlar kabul edilmektedir. 600’den fazla kurum ve banka ortaklığı bulunmaktadır.

Türkiye Pazarında Unionpay kartlar kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir.

Son yıllarda Uzakdoğulu turistlerin yurt dışında yaptıkları harcamalardaki büyüme, Unionpay’in ülkemizde de kullanılmasını tetikledi. Unionpay kartların ülkemiz sınırları içerisindeki ATM ve POSlarda kullanılabilmesi konusunda altyapı çalışmaları BKM tarafından 2013 yılında işbirliği anlaşması imzalanarak başlatıldı ve ilgili çalışma 2014 yılında tamamlandı. Altyapı çalışmalarının tamamlanması sonrasında UnionPay logolu kartlarla ilk entegrasyon İş Bankası tarafından gerçekleştirildi. Bu entegrasyon Unionpay kartlarının İş Bankası ATMlerinden geçmesi ile ilgili bir entegrasyondu. Bu sayede Türkiye genelinde İş Bankası Bankamatiklerinden Unionpay kartları kabul edilmeye başlandı.

2015 yılında Unionpay ile İş Bankası arasında yapılan iş birliği ile e-ticaret siteleri üzerinden İş Bankası Sanal POSları aracılığıyla doğrudan UnionPay online ödeme sistemine (UPOP) erişerek,  UnionPay kartlarıyla ödeme alınabilmesi sağlanmıştır.

Şu anda bankaların büyük bir kısmı Unionpay kartları POS ve ATM’lerinde kabul etmektedir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri Kurumları

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…