UnionPay nedir?

9 min read
0
0
5,974

UnionPay International (UPI), Kasım 2012’de kurulan bir China UnionPay iştirakidir. UPI, dünya çapında 1000’den fazla kurumla birlikte, 160 ülkede uluslararası kart kabul, 40’tan fazla ülke ve bölgede ise kart ihraç faaliyeti sağlamaktadır. Yüksek kalitede, uygun maliyetli ve güvenli sınır ötesi ödeme hizmetleri sağlarken, kart sahipleri ve üye işyerleri için kolaylık sağlayan yerel hizmetler sunar ve bu sayede sayısı giderek artan kart sahibi tabanına sahiptir. 500’den fazla finansal kurumun bir araya gelmesiyle 2002 yılında kurulan Unionpay ; 5 milyara ulaşan kart sayısı ile global ödeme pazarının içinde en büyük ödeme sistemi olarak kabul edilmektedir. Unionpay , aynı zamanda Çin’deki uluslararası takas sistemini de işletmektedir.

Özellikle Çin ve Asya ülkelerinde çok geniş ağa sahip olan UnionPay kartlar, Çin dışında Hong Kong, Güney Kore ve Rusya gibi  40’dan fazla ülkede kullanılmaktadır. UnionPay, yeni işbirlikleri ile dünyada büyüyen global bir kart kuruluşu ve kart kabul ağını Çin dışında 170’den fazla ülke ve bölgeye yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Unionpay’in 500’den fazla kurum ve banka ortaklığı bulunmaktadır.

Bir çok ülkede kart sahiplerine sunduğu özel ayrıcalıklara ek olarak, kolay ve güvenli ödeme hizmeti sağlaması da dünya lideri konumuna yükselmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bu özel ayrıcalıklarından bazıları aşağıdaki gibidir:

  • İsviçre kökenli saat üreticisi Swatch, Unionpay’in bulut tabanlı ödeme teknolojisi içeren yeni saat modellerini Çin’in 28 şehrinde bulunan mağazalarda satışa sundu. Swatchpay adı verilen saati alan müşteriler, Unionpay’e üye bankalar aracılığı ile sahip oldukları kart bilgilerini uygulamaya ekleyerek, Unionpay QuickPass bulunduran POS terminallerinde temassız ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.
  • Apple ile Samsung’un akıllı telefonlardaki kıyasıya rekabetinin yeni alanı olan mobil ödemede, Apple Pay Çin’de UnionPay ile yaptığı işbirliğini duyurmasının ardından, Samsung Pay de harekete geçti. Samsung, mobil ödeme sistemi Samsung Pay’in Çin’de kullanıma sunulması için rakibi Apple Pay gibi UnionPay ile anlaşma yaptı. Samsung marka telefonlarla UnionPay logolu banka ve kredi kartlarını Samsung Pay uygulamasına yükleyerek temassız mobil ödeme yapılabiliyor. NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisinin yanısıra MST (Magnetic Secure Transmission) teknolojisini de destekleyen Samsung’un mobil ödeme uygulaması Samsung Pay, Çin’de UnionPay ile kullanıcılara ulaşmayı başardı.
  • Unionpay kartlar 6 haneli PIN tabanlı işlemler, çip teknolojisi ve debit işlem hacmiyle sektördeki en güvenli ödeme araçlarından biridir.
  • QR kod ile yapılan ödemelere uluslararası bir standart oluşturmak için, EMVCo üyesi Unionpay tarafından yürütüldü ve EMVCo yeni şartnameyi Çin’in ödeme standardının uluslararası hale gelmesi için yeni bir atılım olarak gerçekleştirdi.

Son yıllarda Çin, Japonya, Güney Kore başta olmak üzere Uzakdoğulu turistlerin yurt dışında yaptıkları harcamalardaki büyüme, Unionpay kartlarının dünyanın birçok noktasında olduğu gibi ülkemizde de kullanılmasını tetikledi. Bu doğrultuda Unionpay kartlarının Visa ve Mastercard gibi kullanılabilmesi için çalışmalar BKM tarafından 2013 yılında işbirliği anlaşmasının imzalanması ile başlatıldı ve Unionpay kartların  ülkemizdeki tüm ATM’lerde kullanılabilmesi için altyapı çalışması 2014 yılında tamamlandı. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından UnionPay logolu kartlarla ilk işlemler Türkiye genelinde İş Bankası Bankamatiklerinden gerçekleştirilmeye başladı. Şu anda bankaların büyük bir kısmı Unionpay kartları POS ve ATM’lerinde kabul ediyor.

2015 yılında Unionpay ile İşbankası arasında e-ticaret konusunda işbirliği sağlanarak, Türkiye’de internetten satış yapan işyerleri, İş Bankası Sanal POSları üzerinden doğrudan UnionPay online ödeme sistemine (UPOP) erişerek,  UnionPay kartlarıyla ödeme alınabilmesi sağlanmıştır.

Unionpay ile işbirliği, bankaların ve finansal kuruluşların büyük Çin ve Uzak Doğu tüketici tabanına ve büyümek için yeni fırsatlara erişimlerini sağlamaktadır. Unionpay kartların kabul edilmesi marka bilinirliğini artırmakta ve Çin ile birlikte Unionpay kartlarının çıkarıldığı diğer 40 ülke ve bölgeden daha fazla müşteri kazandırmaktadır.

Dünyada kart pazarındaki oyuncu sayısı her geçen gün artıyor. Kim bilir MasterCard ve Visa’nın kart pazarındaki egemenliği belki yakın zamanda kırılacak ve yeni oyuncular pazar liderliğini ele geçirecek. Bekleyip göreceğiz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…