Unattended POS nedir?

4 min read
0
0
2,803

Unattended POS, üye işyeri yetkilisi tarafından yönetilmeyen, self servis hizmetlerde müşteri tarafından tetiklenen POS türüdür. Mobil ödemelerin artmasıyla birlikte kullanımı daha da artmıştır.

Unattended POSlar nerelerde kullanılır?

Bilet gişelerinde, toplu taşıma araçlarında, kiosklarda, kampüslerde turnikelerde (yemekhane, okul giriş çıkışı, kantin vs.), akaryakıt istasyonu vb. düşük tutarlı işlemlerin yapıldığı yerlerde kullanılır.

Unattended POSların güvenlik önlemleri nelerdir?

Unattended POSların güvenli bir şekilde kapatılması ve güvenli bir self servis çözümü için kurcalanmaya karşı dayanıklı olması gerekir.

Özellikle tren istasyonları, otoparklar ve otomatik satış makinelerinde kullanıldıkları için tüm hava koşullarına ve tüm kötü amaçlı kullanıcılara karşı dayanıklı olmaları gerekmektedir.

Unattended POSlardan yapılan işlemler hesaba nasıl aktarılmaktadır?

Sistemsel olarak Unattended POSların tanımı standart POS tanımına benzemektedir. Her unattended POS bir üye işyerine bağlı çalışmakta; aynı üye işyeri altında çalışan tüm POSlardan gerçekleşen işlemler aynı hesaba aktarılmaktadır.

Unattended POSların gün sonu işlemi nasıl yapılmaktadır?

Gün sonu işlemi, Pos üzerindeki işlemlerin banka/sistem yönetimini yapan firma sisteminde mutabakatlaştırılıp muhasebeleştirilmesini sağlar. Normal Pos cihazlarında bu operasyonlar genellikle üye işyeri yetkilisi tarafından yapılır. Ya da otomatik gün sonu saati belirlenerek Posların otomatik gün sonu alması sağlanır. Unattended Poslara manuel müdahale yapılamayacağı için gün onu operasyonları sistemsel olarak uzaktan yapılmaktadır.

Unattended Poslar hep online işlem mi yapar?

Hayır. Bu durum unattended Posların türüne ve kullanımına göre değişir. unattended Poslar online ya da offline olarak çalışabilir. Genellikle offline çalışan Poslar belirli periyotlarla merkezi yönetim sistemi ile online bağlantı kurar.

Unattended Posların üzerindeki işlemler sürekli Pos üzerinde birikir mi?

Hayır birikmez. Pos cihazının kullanım ve konumlandırılmasına göre değişse de genellikle Unattended Posların üzerindeki işlemler belirli periyotlarla(örneğin yarım saatte bir) merkezi sisteme aktarılır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…