Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Ulusal ve Uluslararası Ödeme Şemaları nelerdir?

Ulusal ve Uluslararası Ödeme Şemaları nelerdir?

7 min read
0
0
4,919

Ödeme sistemleri dünyasında kredi kartları nasıl ki olmazsa olmaz bir ürünse kredi kartları için de ödeme şeması olmazsa olmazdır.

Bir kredi kartı ürünü çıkartılırken öncelikle hangi şema altında çıkarılacağına karar verilir. İlgili Ödeme şeması firması ile görüşülerek BIN numarası alınır. Gerekli sertifikasyonlardan sonra kartlar müşteri kullanımına sunulur.

Kart şeması kredi kartının sağ alt kısmında yer alan logodur.

Peki yukarıda bahsedilen ödeme şemaları hangileridir?

Ödeme şemaları Ulusal ve Uluslararası olmak üzere 2 çeşittir.

Ulusal Ödeme Şemamız: TROY’dur.

Uluslararası Ödeme Şemaları: 

  • AMERICAN EXPRESS,
  • DISCOVER FINANCIAL SERVICES,
  • JCB, MASTERCARD,
  • UNIONPAY INTERNATIONAL,
  • VISA’dır.

TROY:

  • Adını “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” sloganının baş harflerinden almaktadır.
  • Milli Markadır, %100 Türk Malıdır.
  • Kart sistemi ve işletimi BKM tarafından ülkemizde yürütülmektedir.
  • TROY markalı kartlar Discover Finansal Servisler ile yapılan iş birliği sonucu yurt dışında da kullanılabilmektedir.

VISA

Visa 200’den fazla ülkede ve bölgede hızlı, emniyetli ve güvenilir elektronik ödemelerle tüketicileri, şirketleri, finansal kurumları ve hükümetleri birbirine bağlayan küresel bir ödeme teknolojileri şirketidir. Visa’nın yenilikleri, finansal kurumların tüketicilere daha çok seçenek sunmasını sağlar.

MASTERCARD

MasterCard, uluslararası bir ödeme ve teknoloji şirketidir. 210’dan fazla ülkede ve bölgede tüketicileri, finans kuruluşlarını, işyerlerini ve işletmeleri birbirine bağlayarak işletir. MasterCard, ürünleri ve çözümleri ile alışveriş, seyahat, işletme ve finansal yönetim gibi günlük ticari faaliyetleri daha güvenli bir hale getirir.

AMERICAN EXPRESS:

American Express, müşterilerine hayatlarını zenginleştirecek ve işlerinde başarı sağlayacak ürünler, görüşler ve deneyimler sunan küresel bir hizmet şirketidir. American Express, American Express markalı ürünlerin kullanıma sunulması için 1997 yılından bu yana dünyanın çeşitli bölgelerindeki seçilmiş bir grup lider banka ve finans kuruluşuyla ortaklık kurmuş ve ticaret ağına temsilciler eklemiştir. Türkiye’deki iş ortağı T. Garanti Bankası A.Ş.’dir.

DISCOVER FINANCIAL SERVICES (DFS)

Discover Financial Services, direkt bankacılık ve ödeme sistemleri alanlarında faaliyet gösteren, ABD finans hizmetleri sektörünün markalarından biridir ve 1986’da kurulmuştur. Discover Financial Services, Amerika’nın nakit ödüllerinin öncülüğünü yapan Discover markalı kartları kullandırmasının yanısıra doğrudan bankacılık yoluyla özel öğrenci kredileri, kişisel krediler, konut kredisi, çek ve tasarruf hesapları ve mevduat sertifikaları gibi bankacılık hizmetleri de sunar. Milyonlarca nakit erişim yeri bulunan Discover Network’ünü işletir. Ülkenin ATM ağlarından biri olan PULSE ve 185’den fazla ülkede ve bölgede kabul gören bir küresel ödeme ağı olan Diners Club International da bu networkün bir parçasıdır.

JCB

Asya’da konumlanmış ilk “uluslararası” kredi kartı markası olan JCB, 1981 yılından beri kabul edilen kart markası olmak için çalışmalarını sürdürüyor. JCB yüksek kalite ürünleri ve servisleri ile bağımsızlığını da koruyarak, müşterilerinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan, dünyaca tanınan bir marka olarak konumlanmaya devam etmektedir. JCB 190 ülke ve bölgede, yaklaşık 20 iştirak ve yurtdışı temsilcilikleri ile dünya genelinde 350’den fazla iş ortağı tarafından kabul görmektedir.

UNIONPAY INTERNATIONAL

UnionPay International (UPI) Kasım 2012’de kurulan bir China UnionPay iştirakidir. UPI, dünya çapında 1000’den fazla kurumla birlikte, 160 ülkede uluslararası kart kabul, 40’tan fazla ülke ve bölgede ise kart ihraç faaliyeti sağlamaktadır. Yüksek kalitede, uygun maliyetli ve güvenli sınır ötesi ödeme hizmetleri sağlarken, kart sahipleri ve tüccarlar için kolaylık sağlayan yerel hizmetler sunar ve bu sayede sayısı giderek artan kart sahibi tabanına sahiptir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…