Home Ödeme Sistemleri Ödeme Sistemleri Kurumları Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY ayrı bir şirket oluyor

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY ayrı bir şirket oluyor

2 min read
0
0
542

Merkezi (BKM) tarafından kurulan Mart 2016’da hem BDDK hem de Merkez Bankası’ndan faaliyet izni alan Türkiye’nin Ödeme Yöntemi (TROY) şirket oluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik Reform Paketi’nin finansal sektör kısmını açıklarken “TROY’u ayrı bir şirket çatısı altına alıyoruz.” diye konuştu. Konuyla ilgili Merkez Bankası’nın gerekli çalışmaları yaptığı ve bu yıl içinde TROY’un ayrı bir şirket olarak konumlanacağı öğrenildi.

Son verilere göre, BKM tarafından kurulan ve işletilen bir kartlı ödeme sistemi olan TROY logolu 10 milyon civarında kart bulunuyor. Dünyada Kanada’dan İtalya’ya ve Güney Kore’den Hindistan’a kadar pek çok ülkenin kendi yerel ödeme sistemi bulunuyor. BKM de 2016 yılında Türkiye’nin de bu alanda yerini alması amacıyla TROY markasını yaratmıştı. 1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulan BKM’ye, Nisan 2020’de Merkez Bankası hakim ortak Merkez Bankası olmuştu.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Ödeme Sistemleri Kurumları

Check Also

Ödeme ve Elektronik para kuruluşlarının Bilgi Sistemleri ile Ödeme hizmeti sağlayıcılarının ödeme hizmetleri alanındaki Veri paylaşım servislerine ilişkin tebliğ nedir?

Bu Tebliğin amacı, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının faaliyetlerinin yür…