Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS Türkiye’deki POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) Üreticileri ve Sağlayıcıları

Türkiye’deki POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) Üreticileri ve Sağlayıcıları

10 min read
0
0
5,835

Ülkemizde POS ve ÖKC(Ödeme Kaydedici Cihaz) pazarında bir çok oyuncu yer almaktadır. Bu firmaların bir kısmı yabancı firmalardan oluşurken bir kısmı yerli firmalardan oluşmaktadır. 

Gelin bu firmaları tanıyalım:

INGENICO

Ingenico; Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinde bankacılık ve ödeme sistemleri sektörüne geniş ve uzmanlık gerektiren bir yelpazede ürün ve çözümler sunmaktadır.

Ingenico Türkiye, Temmuz 2007 tarihinden bu yana Ingenico terminallerinin bakım-onarım hizmetini sunmaktadır. Bunun yanı sıra, ödeme terminalleri (POS, yazarkasa POS), ortak POS uygulamaları, POS network çözümleri, terminal yönetim sistemleri, akıllı kart uygulamaları, temassız ödeme çözümleri sunmaktadır.

VERIFONE

Verifone, 1981 yılında Amerika’da kurulmuş, ödeme sistemleri teknolojileri alanında hizmet üreten bir Silikon Vadisi şirketidir. Verifone, ödeme terminallerini bulut tabanlı platformlar ile internete bağlayarak, dijital dünyayla mağaza içi alışveriş deneyimlerini birleştirmekte ve tüketici ile işletme arasındaki bağı yeni nesil dijital bir platforma taşımaktadır. 

INTERPAY (PAX)

Interpay, hızlı bir şekilde gelişen ve değişen POS sektörüne yeni bir hava getirmek amacıyla kurulmuştur.

PAX markalı POS terminalerinin yanısıra aynı zamanda Ingenico ve Verifone cihazlarını da sunan Interpay, POS terminallerinin tamiri ve yenilenmesinin yanı sıra, yazılım ile alakalı sorunlara da çözüm sunmaktadır.

ARÇELİK (BEKO)

Arçelik A.Ş., dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet göstermektedir. Yaklaşık 27.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’da 15 üretim tesisi, dünyanın dört bir yanındaki satış ve pazarlama organizasyonu ve kendisine ait 10 markasıyla 135’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır. Yazarkasa markaları Arçelik ve Beko’dur.

E DATA (PROFİLO)

Profilo Ödeme Sistemleri, 1985 yılında KDV’nin uygulamaya geçmesiyle hayatımıza giren ve günlük yaşantımızda “yazar kasa” olarak adlandırılan ödeme kaydedici cihazların donanımlarını ve bu cihazlar üzerinde çalışan her türlü yazılım uygulamalarını geliştirmektedir. 

ENPOS BİLİŞİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

EnPOS Bilişim, perakende sektörünün teknolojik ürünleri olan basit yazar kasa, bilgisayar bağlantılı satış noktası terminali, ön ofis ve arka ofis yazılımları ve promosyon uygulamalarında ürün geliştirmektedir.

HUGİN

Hugin Kassaregister AB, 1928 yılında İsveç’te kurulmuştur. Avrupa’nın ilk yazarkasa üreticisidir. Son 100 yıl içerisinde de en büyük ilk 3 pos ve yazarkasa üreticisi olma unvanını korumuştur.

Firmanın 1989 yılında faaliyet alanını değiştirmesiyle, tüm hakları Hugin Yazılım Teknolojileri A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Ağırlıklı olarak POS ve yazarkasa alanında üretim yapmaktadır.

İNTERPOS

1995 yılında kurulan İnterpos, yerli üretim olan İnter marka mali onaylı POS yazarkasaların, İscale marka Terazi, İprinter marka yazıcı ve benzeri yazarkasa çevre ürünlerinin satış ve pazarlama hizmetlerini gerçekleştirmektedir. 

MİKROSARAY

Mikrosaray A.Ş., 1984 yılında perakende sektörüne MICROS ürünleri ile sektörel yazar kasa çözümleri üreten bir firma olarak girmiştir. 30 yıllık sabit yazar kasa tecrübesi ile gelişen teknolojiyi birleştirerek yeni nesil yazarkasaların geliştirilmektedir.

MT TEKNOLOJİ (VERA)

MT Bilgi Teknolojileri, Ödeme kaydedici cihazlar (eski ve yeni nesil), EFT POS cihazları, EFT-POS özellikli yazarkasalar ve çevre birimlerini tasarlamaktadır. 

POS A.Ş.

POS A.Ş., perakende sektöründe yer alan farklı segmentteki perakendeciler için Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar ile POS donanımları ve yazılım ürünleri, kuruluş, destek, proje yönetimi, danışmanlık ve bakım hizmetleri kapsamında uçtan uca çözümler sunmaktadır. POS A.Ş. tarafından geliştirilmiş olan uygulamalar ve çözümler, POS donanımları üzerinde yurtiçinde ve yurtdışında pek çok perakendeci tarafından kullanılmaktadır.

PANORAMA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Ödeme kaydedici sistemler sektöründe faaliyet gösteren Panaroma Bilişim Teknolojileri, Maliye Bakanlığı tarafından onaylanmış ve yetkilendirilmiş yazarkasa tedarikçi firmasıdır. Dünya yazarkasa devi Olivetti markasının Türkiye’deki tek marka haklarına sahip şirkettir. Verifone 2016 tarihi itibariyle Panaroma Bilişim Teknolojileri’nin çoğunluk hissesini bünyesine katmıştır. Panaroma Bilişim Teknolojileri artık bir Verifone şirketidir.

PAVO TEKNİK SERVİS ELEKTRİK ELEKTRONİK

Yaklaşık 10 yıl önce faaliyetlerine başlayan Pavo, yerli ve yabancı müşterilerine başta yazarkasa olmak üzere, Elektronik Ödeme Sistemleri alanında, tasarımdan üretime kadar anahtar teslim çözümler sunar. Bir Aktif Yatırım Bankası iştiraki olan Pavo, dünyanın en büyük ödeme sistemleri sağlayıcısı Ingenico ile yapmış olduğu işbirliği ile hafif, kolay ve hızlı yazarkasa POS cihazı Ingenico IWE 280 ürününü tasarlamıştır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…