Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Temassız İşlemlerde Slip Basmak zorunlu mudur?

Temassız İşlemlerde Slip Basmak zorunlu mudur?

2 min read
0
0
3,968

POS üzerinden yapılan işlemlerde işlem slibinin basılması ve slip üzerindeki işlem tutarını kontrol etmek sanırım hepimiz için alışkanlık olmuş durumda. Bu nedenle POS üzerinden kartımızla gerçekleştirilen işlemde slibin basılmaması durumunda işlemin gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediğini teyit etme ihtiyacı duyarız.

Temassız işlemlerle beraber tüketicilerdeki bu alışkanlığın yavaş yavaş kırılmaya başladığını söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedenlerini yapılan işlemin tutarının 250 TL altında olması ve mobil cihazlarla yapılan temassız ödemeler olarak sayabiliriz.

Peki Temassız işlemlerde slip basmak zorunlu mudur?

Temassız işlemlerde Slip basılması zorunlu değildir, tercihe bağlıdır. Genellikle banka uygulamalarında, temaslı ya da temassız işlemlerde standart olarak işyeri nüshası basılmakta, kart sahibi slibi için üye işyerine POS ekranında slip basılsın/basılmasın sorusu sorularak slip basılmaktadır. Hatta bazı banka uygulamalarında, belirli bir tutara kadar slip basılıp basılmaması parametrik yönetilmektedir.

POS cihazının slip vermediği ama işlem slibine ihtiyaç duyulduğu durumlarda İKİNCİ KOPYA tuşuna basarak son işlemin slibi alınabilir.

Temassız işlemler POS üzerinden iptal edilebilir mi?

Temassız işlemler POS üzerinden iptal edilebilir. İptal işleminin standart temaslı işlem iptalinden hiç bir farkı yoktur.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…