Home Ödeme Sistemleri Temassız Temassız İşlem yapmak için 7 neden

Temassız İşlem yapmak için 7 neden

4 min read
0
0
1,863

Ödeme alışkınlıklarımızı gelecekteki ödeme yöntemlerine hazırlamak için temassız kartların kullanımı önemlidir. Bugün, Türkiye’de her 3 karttan biri, her 4 POS’dan biri temassız özelliklidir. Fakat ülkemizde temassız ödemelerin kullanım oranı halen % 5  seviyelerinde. Avrupa’daki temassız kullanım oranlarını düşündüğümüzde daha alınacak çok yolumuz olduğunu söyleyebiliriz.

Peki Temassız ödemeyi niçin tercih etmeliyiz?

En hızlı ödeme yöntemi

Hem müşteriye hem işyerine zaman kazandırır. Yapılan araştırmalara göre, nakit ile yapılan ödemeler ortalama 16 saniye sürerken temassız kartlarla yapılan ödemeler sadece 9 saniye sürüyor. Bu da temassız ödemelerin nakit ödemeye kıyasla 7 saniyelik bir zaman tasarrufu sağladığını ortaya koyuyor.

Kullanması çok kolay

Temassız logosunu gördüğünüz her noktada, temassız özellikli kartlarınızla ödeme yapabilirsiniz. Kartınızı, POS cihazına 4cm’ye kadar yakınlaştırmanız yeterli. 

Kartınızın kontrolü sizde

Temassız ödeme yaparken kartınızı elinizden hiç bırakmazsınız, kontrol tamamen sizdedir! Bu sayede kartınızı kasada unutma, kaybetme risklerini yaşamazsınız.

Hijyenik

Temassız özellik sayesinde kartınız, sizin elinizden ve cüzdanınızdan başka hiçbir şeye temas etmez.  

Farklı ve rahat bir deneyim

Bir kere temassız ödeme yapan, farklılığını ve rahatlığını görünce her zaman temassız ödüyor! Araştırmalar, temassız ödeme yapan tüketicilerin, temassız ödemeyi diğer kartlı ödeme yöntemlerine tercih ettiklerini gösteriyor. 

Ödemeniz güvence altında

Temassız ödeme yaparken, kartınız elinizden çıkmadığı için kopyalanma, çalınma gibi tehditlere karşı kendinizi korursunuz. 90 TL altında şifresiz olarak üst üste temassız işlem yapmanız mümkün olmaz. Belirlenen adetten fazla üst üste temassız işlem yapılmak istenilmesi durumunda, işlemin sizin tarafınızdan yapıldığını teyit etmek amacıyla bankanız size şifre sorar. Bu bankaların tüketicileri korumak için aldığı bir tedbirdir. 

Geleceğin ödeme yöntemlerine hazırlık

Teknoloji ile birlikte ödeme sistemleri de hızla gelişiyor ve şekil değiştiriyor.  Plastik kartlarımızın yerini mobil cüzdanlar, giyilebilir teknolojiler almaya başladı. Temassız ödemeler, müşterileri gelecek ödeme yöntemlerine hazırlayan bir adım.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Temassız

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…