Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Temassız işlem limiti 500 TL oluyor

Temassız işlem limiti 500 TL oluyor

3 min read
0
0
1,146

Ödemelerin çok daha hızlı ve kolay yapılmasına olanak sağlayan temassız ödemelere gösterilen ilgi ve güven giderek artıyor. Güvenli olmasının yanı sıra kullanıcılara hijyenik bir ödeme deneyimi sunan temassız ödemeler, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kartlı ödemelerde, salgın tedbirleri kapsamında, temassız işlem limitinin, 1 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere 500 Türk Lirası olarak güncellenmesine karar verdi.

BDDK’nın Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) gönderdiği yazıda yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Türkiye’de yayılımının önlenmesi amacıyla bankacılık sektöründe bazı tedbirlerin alındığı hatırlatıldı.

Daha önce 250 Türk Lirası’na çıkarılan kartlı ödemelerde temassız işlem limitinin 7 Mayıs 2021’de 350 Türk Lirası olarak güncellendiği aktarılan yazıda, salgın vakalarının devam ettiği bu günlerde kartlı ödemelerde temassız işlem limitinin, 1 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere 500 Türk Lirası olarak yeniden güncellenmesine karar verildiği bildirildi.

Peki Temassız işlem limitinin 500 TL olması durumunda 500 TL üzeri işlem yapılamayacak mı?

Temassız işlemlerin en önemli özelliği ve kolaylığı işlemlerde şifre girilmemesidir. 500 TLye kadar yapılan işlemler temassız ve şifresiz olarak; 500 TL üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılabilecektir.

Peki Temassız işlem limiti son yıllarda nasıl değişti?

2019 Ağustos ayına kadar 90 TL olan temassız işlem limiti, 2019 Ağustos ayında 120 TL’ye çıkarılmıştı. 18 Mart 2020 itibariyle temassız işlem limiti 250 TL’ye çıkarılmıştı. 7 Mayıs 2021 itibariyle temassız işlem limiti 350 TL’ye çıkarılmıştı.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…