Home Ödeme Sistemleri Kanun ve Mevzuatlar Telekom operatörleri (Vodafone, Turkcell vs.) ödeme hizmeti sunabilir mi?

Telekom operatörleri (Vodafone, Turkcell vs.) ödeme hizmeti sunabilir mi?

2 min read
0
0
311

Direktif kapsamında telekom operatörleri aracılığıyla yapılacak ödemeler;dijital bir cihaza indirilen müzik ve dijital gazeteler veya elektronik biletler veya hayır kurumlarına bağışlar gibi dijital hizmetlerin satın alınması için yapılan ödemeleri kapsamaktadır. 

Ödeyiciler için önemli finansal risklere maruz kalma riskinden kaçınmak için, yalnızca belirli bir eşiğin altındaki ödemeler yapılabilecektir. (işlem başına 50 €; faturalandırma ayı başına300 €).

Böyle bir faaliyette bulunan telekom operatörleri, yetkili makamlara yıllık bazda busınırlara uyduklarını bildirir. Etkinlik ayrıca kamu kayıtlarında listelenecektir. Kanun’da ise özel bir düzenleme bulunmamaktadır. Ruhsat alması şartı ile sunabileceği kanısındayız.

Ayrıca Tebliğ’de, bu kuruluşlara ilişkin olarak; ödeme hesabı açılmaksızın, kullanıcının fatura ödeme işlemelerini sadece ödeme kuruluşuna veya temsilcilerine gelerek yüz yüze gerçekleştirebilmesi ya da bu yöntemin yanında fatura ödeme işlemlerinin kuruluşun çağrı merkezi veya hizmet noktaları aracılığıyla gerçekleştirebilmesi halinde, bazı muafiyetler  öngörülmektedir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kanun ve Mevzuatlar

Check Also

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı Değiştirildi

Öncelikle kredi kartı asgari ödeme tutarı ile ilgili kısaca bilgi vermekte fayda var. Asga…