Home Ödeme Sistemleri Online & Otorizasyon Tekrarlayan Ödemelerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar nelerdir?

Tekrarlayan Ödemelerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar nelerdir?

4 min read
0
0
1,372

Şüphesiz ticarette en önemli konulardan biri müşterileri kazanmaktır. Peki müşteriler web sitenize geldikten sonra onları memnun etmenin önemi nedir? Bu durum genellikle gözden kaçırılsa da en az müşteri kazanımı kadar önemlidir.

Belirli periyotlarla(örneğin; aylık) tahsilat yapılan bir işinizin olduğunu düşünelim. Yoğun emek sarfederek kazanılan müşterilerin ödemelerini belirli periyotlarda tahsil etmek gerekiyor. Bu süreç her ay manuel olarak gerçeklebileceği gibi dijital ortama taşınarak yapılabilir. Bunun için müşterilerin kart bilgilerini kaydederek otomatik tahsilat yapılması sağlanabilir.

Tekrarlayan tahsilattaki başarılı dönüşüm oranını arttırabilmek için aşağıdaki hususlara dikkat etmek önemlidir:

  • Kredi kartını kaydederken mutlaka 1 TL test satışı yapılmalı ve kartın aktifliği kontrol edilmelidir. Başarılı test tahsilatı sonrası işlemin iptal edilmesi önemlidir.
  • Piyasadaki tüm kartlar Visa, Mastercard ya da Troy logolu değildir. Alınan sanal posun diğer ödeme şemalarından işlem yapılmasını da desteklemesi gerekmektedir.
  • Tahsilat yaparken mutlaka onaysız işlemlerin cevap kodları ve açıklamaları incelenmelidir. Aynı kartla ard arda çok sayıda işlem denenmesi durumunda banka Fraud kontrolleri kapsamında ilgili kart ve pos statüleri banka nezdinde bloklanabilir. Örneğin; 91-96 gibi kodlar sistem hatası kodlarıdır. Bu tür sistem hatalarında belirli periyotlarla (5 dakikada bir) işlemin tekrar denenmesinde bir sakınca yoktur. Ama 51-Yetersiz Limit, 57-Kart Mail Ordera Kapalı gibi kodlarda yeni işlem denenmeden önce mutlaka müşteriyle iletişime geçilmelidir.
  • Sisteme kaydedilen kartın kredi kartı olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü; debit kartlar ile 3D’siz işleme onay alınamaz. Bu durumda tekrarlayan ödemelerde sorun yaşanabilir.
  • Sisteme kartı kaydetmeden önce müşteriden mutlaka ayın hangi günün ödemeyi yapmak istediği sorulmalıdır. Aksi halde karttan işlem yaparken yetersiz limit hatası alınabilir, müşterinin tekrar tekrar aranması gerekebilir.

Yukarıdaki konular basit gibi görünse de gözden kaçırıldığında ciddi iş yükü ve ödeme kaybı oluşturabilecek durumlardır. Bu maddelere dikkat edildiğinde hem işlem hacmi arttırılmış hem de üye işyerleri ve kart hamilleri memnuniyeti artırılmış olacaktır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Online & Otorizasyon

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…