Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Tek Tıkla Ödeme nedir?

Tek Tıkla Ödeme nedir?

4 min read
0
0
1,682

Online alışverişlerde, kart bilgilerinin 1 kez girilmesinden sonra diğer alışverişlerde otomatik olarak kullanılabilmesini sağlayan ödemeye ‘tek tıkla ödeme’ denir.

E-ticaret devi Amazon tarafından 1999 yılında patentini aldığı “tek tıkla ödeme” teknolojisi, e-ticaret işlemlerinde bir devrim olarak nitelendirilebilir. Çünkü, “tek tıkla ödeme” teknolojisi, sadece online ticaretin seyrini değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda Amazon’un bu alandaki en büyük oyuncu olmasını sağladı.

Peki Tek Tıkla Ödeme nasıl çalışıyor?

Bugün birçok online alışveriş sitesinde kullanılan “tek tıkla ödeme” teknolojisinin çalışma mantığı çok basittir. Tüketiciler, ürünü satın almak için kart bilgilerini alışveriş sitesinin ödeme formuna girdikten sonra, dilerlerse bu bilgilerin daha sonraki alışverişleri için de geçerli olmasına izin verir. Aynı siteden yapılacak başka ürün siparişinde, kart bilgilerini tekrar girmeden tek bir tıkla ödemelerini yapabilir.

‘Tek tıkla ödeme’ teknolojisini, hızlı, kolay ve zamandan kazandıran bir yöntem olması yaygınlaşma ivmesini daha da arttırmıştır.

“Tek tıkla ödemenin” firmalar açısından avantajları nelerdir?

  • Alışveriş sürecini kolaylaştırır.
  • Müşterilerin aynı alışveriş sitesini daha sık ziyaret etmesini ve daha fazla ürün almasını sağlar. Araştırmalara göre, tek adımda ödeme yapılan online alışveriş sitelerinde, çoklu adımla ödeme gerçekleştirilenlere göre satışların yüzde 22 daha fazla olduğu görülmüştür.
  • Sepet terk etme oranlarını düşürür.
  • Hızlı ve kolay olmayan ödeme yöntemleri müşterilerin alışverişlerini yarım bırakmalarına neden olur.

Tek tıkla ödemenin mobil alışverişlere etkisi nasıldır?

Akıllı telefonların ekranları küçük olduğu için alışverişlerde çoklu adımlı ödemeler oldukça zor olmakta; bu nedenle akıllı telefonlardan yapılan alışverişler, online ticaret içinde henüz yeterli hacme ulaşamamaktadır. Tek tıkla ödeme yöntemi ile kullanıcı kart bilgilerini girme zahmetinden kurtulacağı için kolay, hızlı ve güvenilir bir alışveriş yapacak; müşteri bağlılığı ve siteyi ziyaret etme sıklığı artacaktır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…