Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Taksitli Mail Order işlemi olur mu?

Taksitli Mail Order işlemi olur mu?

3 min read
0
0
6,403

Okurlarımdan bazen bazı konularda bilgi talepleri geliyor. Önemli gördüğüm soruları web sitemden de paylaşarak bilgiyi dağıtmanın faydalı olduğunu düşünüyorum.

Soru:

Arif Bey Merhaba, taksitli mail order işlemleri devam ediyor mu acaba hala ? Yani limitin tamamı olmadan taksit miktarı kadar limit olsa yeterli midir?

Cevap:

Belirttiğiniz işlemler tekrarlayan işlemler kapsamında olan işlemlerdir. Ve ekran üzerinden sistem tanımı gerekir. Genellikle sigorta ödemeleri vs. de kullanılır. Ayrı bir arayüzü ve kullanıcı kodu/şifresi vardır. Bu işlemler Mail Order işlem olarak değerlendirilir. Bu tür işlemlerde taksit tutarı kadar kart limitinin olması yeterlidir. Standart pos cihazları üzerinden bu tür tanımlar yapılamaz.

Mail Order işlemin avantajları nelerdir?

Öncelikle Taksitli mail order işlemlerde tüm işlem tutarı kadar değil; taksit tutarı kadar limit bloke edilir ve karta yansıtılır.

Öreğin; 1000 TL’lik 4 taksitli bir işlemde karttan her ay 250 TL olmak üzere 4 ay boyunca işlem yapılır.  Kartın kullanılan limiti 1000 TL değil; her ay 250 TL olacak şekilde değişir.

Mail Order işleminin dezavantajları nelerdir?

  • Kartın provizyon alması için tüm bilgiler paylaşıldığı için işlem yapacak firmanın güvenirliği sorgulanmalıdır.
  • Kart bilgilerinin kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesi ihtimali vardır. Bu nedenle Mail Order işlemlerde sanal kart kullanılması faydalı olacaktır.

Kartın Mail Order yetkisi nasıl açılır?

Kredi kartının üzerinde Mail Order yetkisi tutulur. Kullanıcı kartın mail order yetkisini açtırmak için bankanın Müşteri İletişim Merkezini aramalı ya da İnternet Şube/Mobile Şube üzerinden kartın mail order yetkisini açmalıdır.

Mail Order yetkisi kapalı ise işlem provizyon alır mı?

İşlemin başarılı olarak tamamlanması için hem kartın hem POSun Mail Order yetkisinin açık olması gerekmektedir.

Kartın Mail Order yetkisi yoksa işlem 57 Hata kodu ile reddedilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Bankacılıkta Dolandırıcılık Eylemleri Tespit ve Önleme Yöntemleri Dokümanına nasıl ulaşabilirim?

TBB tarafından Bankaların kullanımına sunulan Dolandırıcılık önleme ile ilgili hazırlanan …