Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Tebrikler Hediye Puan Kazandınız..

Tebrikler Hediye Puan Kazandınız..

6 min read
0
0
1,455

Biz Türkler hediye ya da ödülleri çok severiz. Tabi bu huyumuz sahtekarlar için bir fırsat olabiliyor. Geçenlerde başıma gelen bir olayın herkesin başına gelebileceği düşüncesiyle paylaşmak istiyorum:

Eşimin halihazırda facebooktaki arkadaşı ona arkadaşlık isteği gönderiyor. Eşim hayırdır inşallah bu arkadaş zaten benim arkadaş listemdeydi derken ona hesabın çalınmış olabileceğini, onun bilgileri ile  başkasının hesap açmış olabileceğini söyledim. Yine de arkadaşlık isteğini onaylamasını söyledim.  Çünkü; merak ediyordum ne olacağını:)

Eşim arkadaşlık isteğini kabul eder etmez mesaj yazmaya başladı. Merhaba, Nasılsın? cümlelerinden sonra ‘Sana bir sürprizim var’ diyerek söze devam etti. Eşimin arkadaşının İş Bankası’nda çalıştığını öğrenen sahtekar İş Bankası üzerinden kurduğu senaryosunu işletmeye başladı. İi Bankası’nın 2500 TL değerinde puanı 100 kişiye dağıtacağını ve ilk olarak aklına eşimin geldiğini iletti.

Hiç birşey yapmadan 250 TL kazanmak kulağa hoş geliyor:)

Sonra, Kart bigilerini iletirsem hemen karta puanı yükleyebileceğini iletti. Maximum kartım olmadığını, başka banka kartımın olduğunu ilettim. Olsun ona da yükleriz dedi. 

Hayatının 3’te 1’i ödeme sistemlerinde geçmiş birisi olarak bunun mümkün olmadığı biliyordum. Fakat olayın nereye gideceğini de merak ediyordum. Kartımı hazırladığımı söyledim. Şimdi bana kartın üzerinde yazan kart numarasını söyle dedi. Birkaç numarasını farklı söyleyerek ilettim. Şimdi kartın üzerindeki Son Kullanım Tarihi bilgisini yolla dedi. Yine farklı bir değer söyledim. Şimdi de kartın arkasını çevir ve oradaki 3 haneli sayıyı söyle dedi.(Aslında CVV2yi soruyor:)) o bilgiti de verim. 2 dakika kadar yazı yazma kesildi. Aldığı bilgilerle karttan provizyon almaya çalıştı belli ki:). Provizyon başarısız olunca hemen yazmaya başladı yine. Verilen kart bilgileri ile karta puan yükleyemediğini ve kart bilgilerini tekrar kontrol etmemi söyledi.

İnsanların bir anlık dalgınlarını kullanarak haksız kazanç sağlayan bu tür insanların yaptığı şeyleri düşünerek sinirlendim. Bu nedenle olayı daha fazla uzatmadım.  Bankacı olduğumu ve bütün bilgilerini aldığımı, kendisini polise şikayet edeceğimi söyledim. Bunun üzerine yazmayı bıraktı, kısa bir sessizlik oldu. Ardından hemen eşimi engelleyerek offline oldu.

Bu tür bir durumla siz de karşılaşabilrsiniz. Bu konularda dikkatli olmalısınız.

Kısaca, 

  • Bankalar müşterilerine yapacakları jestleri facebook ya da banka çalışanları aracılığıyla yapmaz. Kampanya yönetimini yapan profesyonel ekipleri aracılığıyla yaparlar.
  • Bankalar müşterilerinin hassas verilerini (Kart bilgileri, Kart şifresi vs.) talep etmez. Eğer böyle bir taleple gelen birisi olursa şüpheyle yaklaşın.
  • Çok düşük fiyat, Çok yüksek kar getirisi garantisi ile yapılan pazarlamalara şüpheyle yaklaşın ve bu tür kişilerle kesinlikle kart bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Eğer bu tür işlemleri yapacaksanız sanal kart kullanarak, kart limitini işlem limiti kadar belirleyiniz ve gün sonunda kart limitini sıfırlayınız.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…