Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Stored Value Card Nedir?

Stored Value Card Nedir?

5 min read
0
0
2,263

Stored Value Card, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir kart türüdür. Bu tür bir kartta parasal bakiye finansal sistem yerine kart üzerinde tutulur. Kartın üzerinde, karttaki bakiye gibi önemli finansal bilgilerin kaydını tutan özel bir manyetik şerit bulunmaktadır. Bu şeritte kartın temel bilgileri (Kart No, CVV, Son Kullanım Tarihi, Bakiye Bilgisi vs.) tutulmaktadır.

Bu tür bir kartla, hesabın bakiyesi ile ilgili tüm bilgiler kartın kendisinde saklanır. Bu tür kartlar, hesap bilgilerini bir finansal sistemde (örneğin;banka) tutan başka bir kart türünden farklıdır ve kart yalnızca hesaba erişmek için kullanılır. Kart kaybedilirse, herhangi biri potansiyel olarak hesaptaki paraya erişebilir. Bu nedenle kartın kaybedilmemesi önemlidir.

Stored Value Card türleri nelerdir?

Hediye Kartları

En yaygın örneklerinden biri ön ödemeli bir hediye kartıdır. Bu hediye kartları, dünyadaki çoğu perakendecide bulunmakta, müşterilere sunulmaktadır. Bu tip bir karta sahip olmayan birisi bir perakende satış merkezine giderek kasiyere belirli miktarda para verip üzerine istediği kadar bakiyeyi yükleyerek mağazalarda kullanmaya başlayabilir.

Toplu Taşıma

Bu tip kartlar toplu taşıma araçlarında da sıkça kullanılmaktadır. Birçok şehirde, üzerinde belirli bir bakiye olan kart çeşitleri bulunmaktadır. Bireyler, toplu taşıma araçlarına binmeye çalışırken nakit para kullanmak zorunda kalmamak için bu kartları metro veya otobüslerde seyahat etmek için kullanabilir. Buna örnek olarak İstanbulkart verilebilir.

Telefon kartı

Telefon kartları da stored value kart türlerinden biridir. Bir telefon kartı da toplu taşıma kartına benzer şekilde üzerinde belirli bir bakiyeyle kullanıma sunulır. Bu kart, kullanıcıya belirli bir süre telefon kullanımı sağlayacaktır. Kişi daha sonra karttaki numaraları telefona akratabilir, görüşmeleri telefon hattından devam ettirebilir.

Yaşanabilecek Sorunlar

Bu tip kartlar kullanıcıya büyük kolaylık sağlasa da, sıklıkla yaşana bazı problemler vardır. Bu sorunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Depolanan değer kartlarının(Stored Value Card) kullanımı ile uyuşturucu kaçakçılığının teşvik edildiğine dair artan bir endişei bulunmaktadır. Ön ödemeli bir banka kartı kullanarak, bir kişi kart üzerinde büyük miktarda para tutabilir. Daha sonra kart ile herhangi bir sorun olmadan uluslararası sınırlar içerisinde sorunsuz işlem yapabilir. Bi nevi kara para aklama için aracılık işlemlerinde kullanılabilir.
  • İkinci potansiyel problem, kart limit bilgilerinin sadece kart üzerinde tutulmasından dolayı kartın kaybolması durumunda bakiyenin geri alınmasında yapılabilecek pek bir şey yoktur.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…