Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Stand-In(Yerine) Otorizasyon Nedir?

Stand-In(Yerine) Otorizasyon Nedir?

3 min read
0
0
4,768

Mevcut otorizasyon akışında işlem Acquirer(POS bankası) tarafından başlatılır. Issuer’a(kartı çıkaran kuruluş) iletilir. Issuer tarafından işlem cevabının dönülmesi ile otorizasyon süreci tamamlanır.

Fakat bu durum her zaman mümkün olmamaktadır. Issuer’un işleme cevap vermediği durumlarda BKM tarafından Issuer yerine otorizasyon verilebilir. Issuer yerine verilen otorizasyon işlemlerine Stand-In(Yerine) Otorizasyon denir. Bazı yerlerde STIP olarak da geçmektedir. (Stand In Provision)

Not onus İşlem – Issuer (Kartın sahibi banka) Yerine Otorizasyon akışı aşağıdaki şekilde işlemektedir.
  1. POS / ATM üzerinden farklı bir bankaya ait kart ile işlem gerçekleştirilmek istendiğinde, işlem POS/ ATM tarafından önce POS / ATM sahibi bankaya (Acquirer) iletilir.
  2.  Acquirer banka kartın ait olduğu banka bilgilerini kontrol edip hedefi belirledikten sonra ilgili hedefe gönderir. (Hedef BKM, Visa, MasterCard, Amex, Diners Club’dan herhangi birisi olabilir. Kartın yurt içi bir bankaya ait olduğunu, dolayısıyla hedefin BKM olduğunu varsayalım.)
  3. BKM, kart sahibi banka(issuer)’ya işlemi herhangi bir nedenle iletemezse (banka ile iletişimin olmaması, banka sisteminin arızalı olması vb.) ya da kart sahibi banka (issuer) timeout süresi olan 15 saniye içerisinde işleme yanıt veremezse BKM yerine otorizasyon modülü devreye girer.
  4. BKM, çeşitli kontroller uygulayarak kart sahibi banka (issuer) tarafından belirtilmiş limitler dahilinde işlemi onaylar ya da reddeder. BKM tarafından yapılan kontroller:
  • Cardholder Billing Currency <> 949
  • BIN bazlı Check Digit Kontrolü
  • Sakıncalı Kart Kontrolü
  • Issuer bazlı Riskli İşyeri Kontrolü
  • Issuer bazlı Riskli MCC kontrolü vb.

   5.  BKM, işlem sonucunu Acquirer bankaya iletir.

   6. İşlem, iletilen bilginin içeriğine uygun  olarak tamamlanr.

Not: Banka Kartları ile, ATM’den yapılan işlemlerde yerine otorizasyon verilmesi durumunda  herhangi bir kontrol yapılmadan koşulsuz reddedilir.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…