Home Ödeme Sistemleri Açık Bankacılık Servis Modeli Bankacılığı için BDDK faaliyet izni gerekir mi?

Servis Modeli Bankacılığı için BDDK faaliyet izni gerekir mi?

1 min read
0
0
47

Tebliğe göre; Servis modeli bankacılığı için BDDK faaliyet izni gerekmeyecektir.

Bankaların servis modeli bankacılığı yoluyla arayüz geliştiricilere verecekleri hizmetler, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun faaliyet konuları başlıklı madde 4/1-v bendi kapsamında kabul edileceği ve bu kapsamda bankaların mevcut faaliyet izinleri çerçevesinde verebilecekleri hizmetleri arayüz geliştiricilere sunabilmeleri için BDDK’ya faaliyet genişlemesi talebinde bulunmalarına gerek bulunmayacağı düzenlenmektedir.

Bununla birlikte servis bankasının, hizmet vermeyi planladığı arayüz geliştiricisine ilişkin bilgilerle birlikte hangi bankacılık hizmetlerini kullandırmayı plandığını gösterecek şekilde, vereceği hizmetlerin kapsamı hakkında arayüz geliştirici ile sözleşme imzalamadan önce BDDK’ya yazılı bilgilendirmede bulunması gerekecektir.

İlgili tebliğin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.bddk.org.tr/Mevzuat/DokumanGetir/1050

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Açık Bankacılık

Check Also

Servis Modeli Bankacılığı ile Açık Bankacılık arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle Servis Modeli Bankacılığı ile Açık Bankacılık kavramlarını kısaca hatırlatmakta …