Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Sepet Terk Etme Oranı nasıl düşürülür?

Sepet Terk Etme Oranı nasıl düşürülür?

7 min read
0
0
1,020

E-ticaret firmalarının en büyük sorunlarından birisi müşterileri sitelerine çekebilmektir. Diyelim ki bu sorunu çözdük ve müşteri sitemizi ziyaret etti.

Yeterli mi?

Tabii ki değil. İlk ve önemli bir aşamayı geçsek de ikinci aşama olan müşterilerin alışveriş yapmalarını sağlamak da bir o kadar zordur.

Türkiye’nin toplam nüfusuna oranla tüketim ürünlerine yönelik e-ticaret kullanım alışkanlığı yaklaşık %55 civarındadır. Yani ülkemizde her 2 kişiden biri internetten alışveriş yapıyor diyebiliriz.

E-ticaretteki artış ivmesinin yanında coronavirüsün de etkisi ile oranların önümüzdeki yıllarda hızla artması ve internetten alışveriş pazarının daha da büyümesi beklenmektedir.

Yapılan araştırmada her 10 müşteriden 7 tanesinin sepeti terk ettiği, yani internetten alışveriş yaparken onay aşamasında işlemden vazgeçtiği düşünüldüğünde, firma sahiplerinin bu konuya özellikle dikkat etmesi ve bu müşterilerin alışveriş yapmalarını sağlamaları çok önemli hale geliyor.

Peki müşterilerin alışverişi terk etme (sepet terk etme) oranlarını nasıl düşürebiliriz?

Üyelik Girişi Zorunluluğunu kaldırmak

Sepeti terk etme oranlarını etkileyen önemli faktörlerden birisi, sitede alışverişi tamamlamak için üye girişinin zorunlu tutulmasıdır. Üyelik girişini zorunlu tutmak, siteden tek seferlik işlem yapmak isteyen ve siteye üye olarak kişisel bilgilerini paylaşmak istemeyen birçok potansiyel müşteriyi kaçırabilir. Bu nedenle üyelik girişi yapılmadan ödeme alınmasını sağlamak önemli bir avantaj sağlayabilir. Ödeme alındıktan sonra opsiyon olarak kullanıcılardan hesap oluşturması istenebilir. Bu seçeneğin satış işlemi gerçekleştikten sonra müşteriye sunulmasına dikkat edilmelidir.

Sepetteki Ürünlerin Görünmesini Sağlamak
Kullanıcıların sitede gezinirken sepetlerine ekledikleri ürünleri görebilmeleri çok önemlidir. Bunu sağlamak adına web site tasarımlarında alışverişin her aşamasında sepet ikonunun sürekli görünmesine özen gösterilmelidir.
Siteyi ziyaret eden kullanıcıların sepetlerine kolaylıkla ürün ekleyip çıkarabilmeleri de diğer önemli bir noktadır.

Ayrıca, siteyi ziyaret eden potansiyel müşterilerin sepetlerine ekledikleri ürünleri unutmamaları ve sonrasında görülebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Kargo Ücret Bilgilerini Göstermek
Kullanıcıları alışveriş yapmaktan vazgeçiren durumlardan biri de kargo ücret bilgilerinin gösterilmemesidir. Kargo ücret bilgilerini sepet onaylanmadan önce göstermek müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.

Sepette Kalan Ürünleri Kayıt Altına Almak
Kullanıcıların sepette bıraktığı ürünlerin kaydedilerek müşteri lehine kampanyalar yapılması satış ve kârlılığı arttıracaktır.

Sepette kalan ürünler, kullanıcıların tam olarak isteklerini karşılamıyor ya da ürün sayfalarında ürünle ilgili yeterli bilgi bulunmuyor olabilir. Sepette kalan ürünleri kayıt altına almak ve bu bilgiler üzerinden analizler yapmak firmanın kârlılığına fayda sağlayacaktır.

Kolay ve Hızlı Ödeme İmkânları Sağlamak
Müşterilerin ürünü sepete ekleyip ürnü almaya karar vermelerine rağmen işlemden vazgeçmelerinin temel sebeplerinden birisi de yetersiz ve karmaşık ödeme seçenekleridir. Hızlı ve kolay ödeme seçeneklerini sunmak alışverişin tamamlanma oranını arttıracaktır.

Ayrıca, sepet terk oranını minimuma düşürmek için kullanıcılara kart saklama ve tek tıkla ödeme gibi imkanlar sunulmalıdır.

Kısacası, müşteriler konfor,hız ve kolaylık istiyor. Müşterinin rahat bir şekilde ürünleri incelemesini sağlayan, alışveriş esnasında bilgilendiren, hızlı ve kolay alışveriş imkânı sunan firmalar bir adım öne çıkacaktır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…