Home Ödeme Sistemleri Güvenlik SCRW (Smart Card Reader Writer) nedir?

SCRW (Smart Card Reader Writer) nedir?

5 min read
0
0
3,027

SCRW (Smart Card Reader Writer), Türkçe’ye Akıllı kart Okuyucu/Yazıcı olarak çevrilebilir. Akıllı Chip Kart Okuyucuları, yerleşik zekaya sahip sofistike cihazlardır. Akıllı kart okuyucular PC’lerde, Dizüstü Bilgisayarlarda, Sunucularda, akıllı telefonlarda, Set Üstü Kutularda kullanılabilir. Bazı okuyucularda entegre güvenli PINPad’ler, ekranlar veya parmak izi sensörleri bulunur. Bu, güvenli mantıksal erişim kontrolü için çok faktörlü kimlik doğrulamaya izin verir.

Kullanılan son teknoloji akıllı kart okuyucular

Akıllı Kart OkuyucularAkıllı Kart Okuyucu Örnekleri
Akıllı kart okuyucular giderek yaygınlaşmaktadır.Akıllı kart okuyucular, akıllı kart programcıları, kart terminalleri, kart kabul cihazları (CAD) veya arayüz cihazları (IFD) olarak da bilinir.
En yaygın akıllı kart okuyucular ISO 7816 uyumlu kartları okur. Bunlar, kartlı, kartlı akıllı kartlardır.Akıllı kart okuyucular akıllı kartlardan veri okumak ve akıllı kartlara veri yazmak için kullanılır. Kart okuyucular, Windows çalıştıran bir bilgisayara kolayca entegre edilebilir.

Masaüstü Akıllı Kart Okuyucu 
Bazı bilgisayar sistemleri zaten yerleşik bir akıllı kart okuyucuyla donatılmıştır.Temassız akıllı kartlar daha fazla yere yerleştirildikçe, ISO 14443 ve ISO 15693 temassız kartları destekleyen akıllı kart okuyucular daha yaygın hale gelmektedir.ISO 14443 ve ISO 15693 için akıllı kart okuyucu

Mifare, iCLASS ve CPU kartları için temassız Akıllı Kart Okuyucu
Akıllı kart okuyucular yakında herhangi bir standart bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olacak. 
Mobil uygulamalar için kullanılan USB CCID Akıllı Kart Okuyucu
Akıllı kart okuyucular, entegre devre kartlarını yapılandırmak ve kişiselleştirmek için akıllı kart programcıları olarak kullanılır.Bu, yalnızca CPU tabanlı akıllı kartların değil, aynı zamanda basit bellek kartlarının da akıllı kart okuyucu kullanılarak programlanabileceği anlamına gelir.
Çift arabirimli Akıllı Kart Okuyucu iletişim ve temassız kartlar
Akıllı kart okuyucular da bir USB dongle şeklinde bulunabilir. USB dongle’ları SIM kart içeren GSM telefonlarda da sıklıkla kullanılır. Telefon numaraları, bir USB akıllı kart kilidi kullanılarak bir bilgisayarda düzenlenebilir.SIM Kartlar için Akıllı Kart USB dongleAkıllı Kart USB dongle –
SIM kartlar için bir Akıllı Kart okuyucu / yazıcı
Akıllı kart okuyucular da akıllı kartlara yazabilir.Bazı kart okuyucular  , yeni nesil çok katmanlı güvenlik ve üç faktörlü kimlik doğrulama için güvenli PIN girişi, güvenli ekran veya hatta entegre parmak izi tarayıcıları gibi gelişmiş güvenlik özellikleriyle birlikte gelir  .


Güvenli PIN girişi için PC bağlantılı Akıllı Kart Okuyucu
Akıllı kart okuyucular, akıllı yazıcılar, USB dongle’lar, kart yazıcılar için akıllı kart kodlayıcılar gibi yerleşik sistemlere kart düzeyinde okuyucu entegrasyonu için yonga setleri olarak da mevcuttur.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Güvenlik

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…