Satoshi nedir?

4 min read
0
0
1,064

Bitcoin’de itibari paralara benzer bir kavram olan Satoshi bulunur. Örneğin Türk Lirası’nın en küçük birimi kuruştur, Dolar da ise Cent en küçük birimdir. Ayrıca paranın özelliklerinden biri de bölünebilir olmasıdır. İtibari paralar da farklı miktarlarda ödeme sağlanabilmesi ve daha küçük hacimli işlemler de kullanılabilmesi için bölünebilir olması gerekmektedir. Yani Bitcoin’in de en küçük birimi Satoshi’dir. Satoshi adını Satoshi Nakamoto’dan almaktadır. 

Satoshi, blokzincirde Bitcoin kripto paranın en küçük birimine denir. Satoshi bir Bitcoin’in yüz milyonda birine yani 0,00000001 BTC olarak tanımlanır.

Satoshi Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin’in en alt sınırı olarak ortaya konmuştur. Nakamoto, 2008 yılında 1 Bitcoin 0,00000001 BTC değerinde olduğunu belirtmiştir. Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya duyulan saygıdan dolayı bu tanımlama benimsenmiş ve kabul görmüştür.
 

Satoshi Neye Yarar?

Bitcoin Satoshi’lerden oluşmaktadır yani Satoshi demek Bitcoin demektir. Bilindiği üzere Bitcoin ortaya çıktığından beri ciddi yükselişlerle yatırımcılarına iyi oranlar da kazanç sağlamıştır. Piyasaya yeni giren yatırımcıların piyasayı anlamaları ve analiz etmeleri açısından yatırımlarına Satoshi alarak başlamaları daha yararlı olacaktır. Yatırımcıların piyasayı ve Kripto paraları benimsedikçe Satoshi adetlerine ekleme yaparak yatırımlarını artırabilirler. Bununla beraber piyasada bulunan diğer kripto para alım işlemlerinde yatırımcılar Satoshi’yi kullanabilmekte ve yatırım çeşitliği sağlayabilmektedir.

Satoshi Yatırımı Değerli mi?

Bitcoin kripto para piyasasında öncü olmasının da etkisiyle en popüler ve yatırımcıların en çok tercih etmeye yöneldiği kripto paradır. 2008 yılından bu yana değerini artırarak yoluna devam etmiştir. 2010 yılında 1 Bitcoin 0,06 Dolara eşitti şuan bu yazı oluşturulurken 1 BTC 54.868 dolar, TL bazında 472.465 olarak işlem görmektedir. Yıllar içerisinde oluşan bu değer artışı yatırımın ne kadar değerli olduğunun göstergesidir. Yatırımcıların çoğu 1 BTC almaya yatırıma ayırdıkları miktar uygun olmadığı için az sayı da Bitcoin almaya yönelmektedir. Bu nedenle 0,00000001 BTC alan yatırımcılar 1 Satoshi almış olmaktadır ve Satoshi adetlerini artırarak yatırımlarını artırabilmektedir.

  • HODL nedir?

    Hodl terimi bitcoin kullanıcılarının bilmesi gereken ve sık sık duydukları bir terimdir. B…
  • Kripto Para Dünyasında Kullanılan Terimler nelerdir?

    Son zamanlarda bir çok alanda kullanılan kripto paralar hayatımıza daha çok girmeye devam …
  • Bitcoin nedir?

    Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bi…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kripto Para

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…