Sanal POS nedir?

4 min read
0
0
2,049

Kart ile üye işyerlerinden alışveriş yapılırken kullanılan fiziksel POS cihazlarının internet üzerinden alışveriş için kullanılan, güvenlik düzeyi gelişmiş yazılımsal haline Sanal POS denir.

Bireysel müşterilere sanal Pos verilmez. Şahıs firması, Ticari firma ya da Vakıf&Derneklere Sanal Pos verilebilir.

Sanal POS sadece bankalar tarafından mı verilebilir?

Sanal POS sahibi olabilmek için bankalarla çalışmak zorunlu değildir. Online ödeme hizmeti veren firmalardan (İyzico, PayU vs.) Sanal POS hizmeti alınabilir. 

Bir firmanın Sanal Pos kullanabilmesi için banka/ödeme hizmeti firması ile sanal Pos entegrasyonunun sağlanması gerekmektedir.

Sanal Pos entegrasyonları genellikle 3Dli ya da 3Dsiz entegrasyon şeklinde ayrılır. Üye işyerlerinin tercihine göre entagrasyon yapılır. Bankalar güvenlik seviyesini arttırmak için üye işyerlerini 3Dli entegrasyona yönlendirmektedir.

Bankaların genellikle entegrasyonun nasıl yapılacağı ile ilgili teknik dokümanlar ve süreç dokümanları bulunmaktadır. Entegrasyon aşamasında firmalarla bu doküman paylaşılarak entegrasyonlar yapılır.

Sanal POSlar firmaların sektör kodu(MCC), firmanın durumu gibi nedenlerden dolayı banka nezdinde aynı yetkiye sahip değildir. Özellikle sanal pos üzerinden yapılan iade işlemleri riskli olarak değerlendirildiği  için sadece çok güvenilir firmalara iade yetkisi açılmaktadır.

Peki Sanal POS ücretli bir ürün müdür?

Evet Sanal POS ücretli bir üründür. Bankalar ya da online ödeme hizmeti veren firmalar aracılığı ile alınan Sanal POS için belirli bir oranda üyelik aidatı ödenmesi gerekmektedir.

Sanal POS’tan yapılan işlemlerden komisyon alınıyor mu?

Sanal POS başvurusu aşamasında belirli bir komisyon ya da bloke gün üzerinden anlaşma yapılır. Yapılan anlaşmaya göre Sanal POS üzerinden işlemlerden belirli bir komisyon kesilir.

Sanal POS ile neler yapılabilir?

  • Banka kartı ya da kredi kartıyla online işlem yaptırılabilir.
  • Yurt dışı ya da yurt içi kullanıcılara online satış yapılabilir.
  • Web sitesi üzerinden Taksitli işlem yapılabilir.
  • Sigorta Ödemeleri gibi tekrar eden ödemeleri zamanlayarak periyodik ödeme alınması sağlanabilir.
  • Müşterilere ait kart bilgileri güvenli bir şekilde saklanarak müşterilerin alışverişlerini daha hızlı yapmaları sağlanabilir.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…