Home Ödeme Sistemleri Debit Kart SAFE(System to Avoid Fraud Effectively) nedir?

SAFE(System to Avoid Fraud Effectively) nedir?

2 min read
0
0
1,369

SAFE, System to Avoid Fraud Effectively ifadesinin kısaltmasından oluşan ve Fraud işlemler için issuer(kart çıkaran) banka tarafından oluşturulan fraud kayıtlarıdır. MasterCard takas formatına göre gönderilen fraud kayıtları SAFE kategorisi altındadır.

Sahteciliği Etkin Bir Şekilde Önleme Sistemi (SAFE), issuerların (kart çıkaran bankalar) sahtekarlık verilerini zamanında ve uygun bir şekilde rapor etmesini sağlar.

Bir banka SAFE veya TC40 verilerini gönderdiğinde, sahtekarlığın rapor edildiğine dikkat çekmek önemlidir. Banka bir ters ibrazda bulunduğunda, söz konusu işlemi tersine çevirmek için bir işlem başlatır.

Sahtecilikle ilgili tüm ters ibrazlar, SAFE veya TC40 raporunda bulunmalıdır. Ancak, tüm SAFE ve TC40 verilerine karşılık gelen ters ibrazları yoktur.

Neden?

Ters ibrazda bulunma süreci zaman alıcı ve pahalı olabilir. Bir ters ibrazda bulunulmasıyla ilgili giderler, ihtilaflı işlemin tutarından fazlaysa, süreci tamamen atlamak genellikle daha uygun maliyetlidir. Bu durumda banka, üye işyerinden parayı almak yerine, kart sahibine doğrudan ödeme yapacaktır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…