Home Ödeme Sistemleri HSM & Güvenlik RSA(Rivest, Shamir, Adleman) Key Nedir?

RSA(Rivest, Shamir, Adleman) Key Nedir?

4 min read
0
0
2,991

İlk defa Rivest, Shamir ve Adleman tarafından kullanılan RSA, dijital kriptografide kullanılan bir güvenlik algoritmasıdır. RSA eski simetrik algoritmalardan farklıdır çünkü dijital imzalama ve online ticaret sistemleri ve yüksek profilli kurumlar için gelişmiş şifrelemeye izin verme yeteneğine sahiptir. RSA, şu anda çoğu kullanıcılar için finansal, kişisel ve kurumsal düzeyde bilgi sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

RSA Nasıl Çalışır?

RSA keyin üç ayrı işlevi vardır:

  • RSA’nın ilk işlevi, hem bir ortak anahtarı hem de özel bir anahtarı oluşturmaktır. Ortak anahtar yalnızca şifreleme için kullanılır ve herhangi birine verilebilir. Bununla birlikte, özel anahtar şifre çözme için kullanılır ve özellikle yalnızca yapıldığı genel anahtarla çalışacak şekilde oluşturulur. Kullanıcı özel anahtarı kendi başına tutar ve şifrelenmiş bir dosyanın içeriğine erişmek için bir parola gibi kullanır. 
  • RSA’nın ikinci işlevi, dosyaları ve web sayfalarını koruyan şifrelemeyi gerçekleştirmektir. RSA bunu iki rastgele asal sayı seçerek ve bunları belirli bir sonuç üreten bir şekilde çarparak yapar. 
  • RSA’nın üçüncü fonksiyonu, orijinal denklemin tam tersi ile sonuçlanan bir denklem kullanarak şifrelenmiş dosyalar için şifre çözme işlemini gerçekleştirmektir.

Uygulamalar

RSA, finansal kuruluşların ve diğer güvenilir kuruluşların müşterilerine güvenli bir sunucuya eriştiklerini göstermelerini sağlamak için özellikle kullanılır. Bankalar, Paypal ve MoneyBookers gibi online finans kurumları, online mağazalar ve sosyal güvenlik numarası veya diğer kişisel bilgiler isteyen web sitelerinin büyük çoğunluğu müşterilerinin gizliliğini sağlamak için RSA ve benzeri şifreleme algoritmalarını kullanmaktadır.

Avantajları

RSA, kullanımının 2 önemli nedeni vardır:

  • Kullanıcıların, alanlarını ve diğer dijital bilgilerini elektronik olarak imzalamalarına ve genel olarak web siteleri, sunucular ve dosyalar için şifreleme sağlama yeteneğine izin verme yeteneği. 
  • RSA, e-posta, online ticaret ve kullanıcıları için gizlilik gerektiren diğer birçok sistemde kullanılabilir. Ayrıca, RSA oldukça karmaşıktır ve özel bir anahtar olmadan şifresini çözmek neredeyse imkansızdır.
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In HSM & Güvenlik

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…