Home Ödeme Sistemleri Chargeback Refund (İade) ile Chargeback (Ters İbraz) Arasında Fark Var mıdır?

Refund (İade) ile Chargeback (Ters İbraz) Arasında Fark Var mıdır?

2 min read
0
0
1,213

Gelin öncelikle Chargeback ve İade kavramlarına bir göz atalım:

Chargeback; kredi kartı ile ödemesi yapılan ancak karşılığında alınması gereken mal veya hizmetin alınmaması durumunda veya kart hamili tarafından gerçekleştirilmemiş işlemler tespit edildiğinde ödenen tutarın ilgili kredi kartına iade edilmesi işlemidir. Türkçe’ye Ters ibraz olarak çevrilmiştir.

İade, ürünün beklentileri karşılamaması, arızalı ya da kullanılmış olması veya alıcının fikir değiştirmesi gibi nedenlerle gerçekleştirilen, ürünün satıcıya gönderilmesi ve ücretin geri alınması şeklinde çalışan bir süreçtir.

Peki İade ve Chargeback’in farkı nedir?

Sıklıkla karıştırılan İade ve Chargeback kavramları, birbirinden farklı iki kavramdır. Refund (iade) işlemi tamamen yasal bir süreç sonunda ürünün iade edilmesi anlamına gelirken, chargeback (terz ibraz) işlemi kart dolandırıcılığı gibi işlemler sonucunda ortaya çıkan yasa dışı işlemlerde geçerli olan uygulamadır. Bu nedenle İade işlemi doğal satış sürecinin bir parçası iken Chargeback işlemi doğal sürecin dışında bir sahtekarlık nedeniyle oluşan ve üye işyerinden ilgili tutarın geri alınması ile sonuçlanan bir akıştır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Chargeback

Check Also

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları İçin Bir Kısım Yükümlülüklere İlişkin Geçiş Süreci 28.02.2023 Tarihine Uzatıldı

Geçiş Sürecinin sona ermesine 6 gün kala 25.11.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak y…