Home Ödeme Sistemleri ATM Recycle Atm nedir?
ATM

Recycle Atm nedir?

4 min read
0
0
4,071

ATM cihazları ilk zamanlarda müşterilerin hesaplarına erişerek para çekmek için tasarlanmıştı. Fakat gelinen noktada ATMler üzerinden birçok işlem yapılabildiği için (örneğin;Para Yatırma) ATMlerin daha efektif kullanılabilmesi adına birçok geliştirme yapıldı. Bunun en önemli örneklerinden biri Recycle(dönüşümlü) ATMlerdir.

Müşterilerin ATM kullanımı açısından düşünüldüğünde dönüşümlü ATM ile standart ATMlerin bir farkı yoktur. Fakat ATMlerin kasada paranın bitmesi ve müşterilere hizmet verilmemesi riskini epey azaltmaktası açısından recycle ATMler fark yaratmaktadır.

Peki Recycle ATMlerde bu nasıl yapılıyor?

Recycle ATM’ler, paranın kendi içindeki devinimi kullanarak daha uzun süre para yüklemeden kullanılabilen ATM’lerdir.

Recycle ATMler, müşteriler tarafından yatırılan paraların ATM içinde ayrı kasetlerde toplanarak gerektiğinde para çekmek isteyen müşterilere bu kasetlerden verilmesi mantığı ile çalışmaktadır.

Para yatırma ve para çekme işlemleri neredeyse eşit olan bir Recycle ATM’de para yatırmada kasetlerde tanımlı olmayan kupürler, Recycle ATM’lerin çöp kasetini (normal kasetlerde tanımlı olmayan paraların atıldığı, herhangi bir nedenden dolayı müşteriye paranın verilemediği (Örneğin, Atmde paranın sıkışması) durumlarda paranın koyulduğu ekstra ATM kasetidir) doldurmadığı takdirde para yüklemeye çok az ihtiyaç duyulur. Bu sayede bankaların operasyonel maliyetleri de azaltılmış olur.

Peki Recycle ATMlerin başka ne tür avantajları vardır?

  • Yatırılan paralardan müşterilere ödeme yapılabilmesi nedeniyle ATM’lerde para kalmaması sebebiyle oluşan hizmet kesintileri azalacaktır.
  • Yatırılan paralardan müşteriye ödeme yapılabilmesi ile, ATM’lere para yükleme sıklığı azalacak ve iş gücünde tasarruf sağlanacaktır.
  • Yatırılan paralardan müşteriye ödeme yapılabilmesi ile, ATM’lerde para birikme ihtimali azalacaktır. Bu durumda bankanın ATM’lerde tuttuğu atıl para ve bu paralar nedeniyle oluşan getiri kaybı azalacaktır. Ayrıca bu paraların alınması, sayılması, taşınması vb. sebeplerle oluşan maliyetler azalacaktır.

Kısaca, yukarıda belirtilen avantajlar göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki yıllarda tüm ATMlerin recycle ATM olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

  • Dispenser nedir?

    Dispenser, ATMnin bir parçasıdır. Dispenser üzerinde paranın koyulacağı kasalar yer almakt…
  • Recycle nedir?

    Kelime anlamıyla dönüşümlü demektir. Ödeme sistemlerinde, ATMlerden yatırılan paraların pa…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In ATM

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…