Home Ödeme Sistemleri Chargeback Purchase return authorization nedir?

Purchase return authorization nedir?

2 min read
0
0
1,914

Visa tarafından satın alma iadesi işlemleri için geliştirilen bir yapıdır. Satın alma iadesi yetkilendirme mesajı, kart sahiplerinin işlemleri gerçek zamanlı olarak görüntülemelerini sağlayarak müşteri iade sürecini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Purchase Return Authorization ile birlikte iade sürelerindeki oluşabilecek şikayetleri azaltılacak, iade süreleri düşürülebilecek ve kart hamillerinin iade süreçleri bankacılık kanalları kart hareketlerinde görüntülenebilecektir.

Purchase Return Authorization tüm kart şemaları tarafında desteklenmekte midir?

Şu an için sadece Visa tarafından ABD ve bir kaç ülkede desteklenmektedir. Diğer kart şemaları tarafından ilerleyen dönemlerde destekleneceği bildirilmiştir.

Purchase return authorization iade süreçlerindeki sorunları nasıl çözecektir?

Standart otorizasyon işlemlerinde hem kart hem işyeri anlık olarak kontrol edilmektedir. Bu nedenle bu işlemlerin fraud olma ihtimali haliyle düşüktür. Fakat İade işlemleri online gerçekleştirilmemektedir. Bu noktada Purchase return authorization devreye girmektedir. Karta iade gönderilmeden önce iadenin yapılacağına dair bir online mesaj oluşturulur ve issuer tarafından bu mesaj yanıtlanır. Potansiyel olarak hileli kartlar ve hesap yoksa veya kapalıysa işlem reddedilerek ters ibrazlar azaltılır. Kart hamili de kart hareketlerinde iadenin işlem sürecinde olduğunu ve işyeri /POS bankası tarafından iade sürecinin başlatıldığını görebilecektir. Online bir hesap özetinde çözüm bekleyen bir satın alma iadesinin etkinleştirilmesi, kart sahibi deneyimini iyileştirir ve iadeyle ilgili satıcı hizmeti sorgularını azaltır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Chargeback

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…