Puan nedir?

3 min read
0
0
2,358

Kredi kartı ile yapılan işlemlerde bankaların müşterilerine sağladıkları ve kart/müşteri bazlı tutulan promosyonlardır.

Bankalar, POS cihazlarından yapılan kartlı işlemler için üye işyerlerinden komisyon alırlar. Örneğin, kredi kartı ile yapılan 100 TL’lik bir işlemde üye işyeri bankası (POSun bulunduğu banka) üye işyerinden %2-%3 civarında komisyon almaktadır. İşlemin ONUS(kart bankası ile POS bankasının aynı olması durumu) gerçekleşmesi durumunda POS bankası takas komisyonu ödememektedir. Bazı bankalar POS bankasına vereceği komisyonun bir kısmını müşterilerine puan/ bonus/chip para vb isimle kart sahibine hediye eder. Böylece kart sahipleri alışveriş yaptıkça puan toplar ve bu puanları bir sonraki alışverişlerinde kullanabilir.

Her işlemde verilen puan miktarı aynı mıdır?

Aynı değildir. Genellikle Onus işlemlerde kazanılan puanlar Not Onus gerçekleşen işlemlere göre daha fazladır. Kazanılan puanlar birçok kritere göre değişiklik göstermektedir.

Gelin puan kazanımının nasıl çalıştığına bir göz atalım:

Kartın kazanacağı puan bilgisi kart bankasının provizyon sisteminde yönetilir.

Kart bankasında Puan kazanımı;

  • Kartın kendi bankasının POSundan geçip geçmemesi (Genellikle bankalar kendi POS’undan geçen işlemlere daha yüksek puan verirler)
  • Yapılan işlem Tipi (Mail Order, Satış, Taksitli Satış vs.)
  • İşlem yapılan üye işyeri ile puan anlaşmasının olup olmaması (Örneğin; Migroslarda 100 TL’ye ekstra %1 puan verme vb.)
  • İşlemde puan kullanılıp kullanılmaması (Genellikle bankalar puandan puan kazandırmazlar. Sadece karta yansıyan tutar üzerinden puan kazanımı olur.) vb. kriterlere göre değişkenlik göstermektedir.

Puan kazanımlarında kazanılan puanların süreli olup olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kazandığınız puan belirli bir süre sonra geri alınabilir, puanınızı kullanamayabilirsiniz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…