Home Ödeme Sistemleri Güvenlik PSN (Pan Sequence Number) nedir?

PSN (Pan Sequence Number) nedir?

4 min read
0
0
5,809

Kartın chip datasına basılan ve her yenilemede 1 arttırılan, otorizasyonda eski kart ile yeni kartın ayırt edilmesini sağlayan 2 karakter uzunluğunda bir alandır. Bu da demek oluyor ki, teorik olarak (diğer koşulların engellemediği varsayımıyla) bir kart kart numarası değişmeden en fazla 99 kez yenilenebilir.

Kartımı Kayıp/Çalıntı ile yeniledim. Pan Sequence Number değeri değişir mi?

Kredi kartı Kayıp/Çalıntı ile yenilendiğinde kart numarası değiştiği için yeni üretilen kartın Pan Sequence Number değeri 1 olacak şekilde üretilir.

Kartımın Pan Sequence Number değerini ve değişip değişmediğini nasıl anlarım?

Kredi kartı yenilendiğinde(Kayıp/Çalıntı hariç) kart numarası değişmemektedir. Fakat kartın CVV2, Son Kullanım Tarihi ve Pan Sequence Number değeri değişir. Kartın CVV2 ve Son Kullanım Tarihi bilgisi kart üzerinde kullanıcının görebileceği şekilde basılacağı için bu bilginin değiştiği kullanıcı tarafından görülebilir. Fakat Pan sequence Number değeri kartın manyetik datasına basıldığı için kullanıcının Pan Sequence Number değerini görmesi mümkün değildir.

Kartımı yenilediğimde eski kartı kullanabilir miyim?

Kart numarası değişmeden yapılan yenilemelerde eski kart kullanılabilir. Taa ki yeni kart ile ilk işlemi gerçekleştirene kadar. Yeni kart müşteriye ulaşıp müşteri ilk işlemini gerçekleştirdiğinde eski kart kullanılamaz hale gelir. (Tüm bankalarda bu akış böyle değildir. Bazı bankalarda istisnai durumlar olabilir.)

PSN değeri Otorizasyon mesajında gönderiliyor mu?

PSN değerinin, otorizasyon mesajında F23 alanında gönderilmesi beklenir.

Bir otorizasyon işleminde, F22 değeri ’05x’ ise  ve ‘tag 5F34’ değeri (Application PAN Sequence Number) chipte dolu ise F23 değeri hem otorizasyon mesajında hem de takas datalarında yer almak zorundadır.

Peki eski kartın kullanılabilirliğini banka neye göre karar veriyor?

Pan Sequence Number değerine göre karar vermektedir. Eğer banka tarafından üretilen bir kart ile işlem yapıldığında kartın Pan sequence number(PSN) değeri online’da bankaya iletileceği için banka tarafından kartın Pan Sequence Number değeri yüksek olan değerle güncellenir. Eski kart ile işlem yapıldığında daha düşük PSN değeri geleceği için eski kart ile işlem yapılması engellenmiş olur.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Güvenlik

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…