Home Ödeme Sistemleri Debit Kart Prepaid kart nedir?

Prepaid kart nedir?

7 min read
0
0
26,212

Prepaid kart, bir banka hesabına bağlı olmayan, kredi kartlarındaki gibi bir kredi limiti bulunmayan, kartın üzerine yüklenen tutar kadar harcama yapılabilen özelleştirilmiş chipli ya da chipsiz kartlardır.

Prepaid(Ön ödemeli) kartlar, tıpkı bir banka kartı veya kredi kartı gibi ödeme kartıdır. Kartın üzerinde Kart Numarası, Son Kullanma Tarihi ve Güvenlik Numarası (CVV) bulunur. Kart kabul eden tüm ATM ve işyerlerinde bu kartlar kullanılabilir.

Ön Ödemeli kartları niçin kullanmalıyım? Ne tür avantajları var?

 • Karta sahip olmak için daha az prosedür gerekmesi
 • Ön ödemeli kartların kullanımının kolay olması
 • Geniş bir üye işyeri ağında, nakit ödemeden daha kolay ve güvenli ödeme imkanı
 • Hesaba para yüklenerek kullanılan bir ödeme kartıdır. Fatura ödeme, POS ve internet üzerinden alışveriş yapmak için idealdir.
 • Kayıp veya çalınan kart bloke edilir ve bakiyesi yerine verilecek bir karta transfer edilir. (bir hesaba bağlı olan kartlar için geçerlidir.)
 • Kart kabul eden tüm ATM ve işyerlerinde kullanılabilir.
 • Ön ödemeli kartın bakiyesi şifre ile korunur. Bu nedenle kart bakiyesi güvendedir.
 • Nakitsiz toplum hedefi ve kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınabilmesi adına çok önemlidir.

Ön ödemeli kartlar kimler tarafından tercih ediliyor?

 • Kamu Sektörü: Devlet yardımı, emekli maaşları, çocuklara yönelik ödenekler, otoyol geçiş ücretleri, toplu taşıma, afet yardımları vb. yardım ve ödemelerinde kullanılmaktadır.
 • Üniversiteler: Üniversitelerde öğrenci kartları olarak kullanılmaktadır. Okula giriş çıkış, yemekhane kullanımı, kantin kullanımı vs. için kullanılmaktadır.
 • Ulaşım: Seyahat kartları, transit kartlar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.
 • Aile içi Kullanım: Ön Ödemeli Kartlar ile banka hesabı açtırmadan limit belirleyerek çocuklarını da kart kullanımından mahrum etmek istemeyen aileler için idealdir.
 • Şirket Kullanımları: Şirketler; şirket giderlerinde, çalışanlarına kredi kartı ya da şirket hesabına bağlı banka kartı vermek yerine, anında bakiye yükleyerek kullanım sağlanabilen Ön Ödemeli Kartları tercih etmektedir.

Türkiye’deki prepaid kartlara hangileri örnek verilebilir?

Türkiye’de prepaid kartlara aşağıdaki kartlar örnek verilebilir:

– Ininal Card 
– Paycell Card
– Manibux
– Papara Card

Ön ödemeli kart ödünç verilebilen bir ödeme aracıdır. Kredi kartının başka birine verilmesi durumunda kredi itibarı da aynı kişiye emanet edilmiş olur ama ön ödemeli kartta sadece kart üzerindeki bakiyeyi riske atmış olursunuz. O da kara para ile mücadele tebliğ kapsamında bir ayda en fazla 750 tl ile sınırlıdır. Kartı finansal itibarınızı riske etmeden istediğiniz kişiye kullanması için verebilirsiniz. Bu da geçici veya yasal olmayan yollarla Türkiye’de bulunan kişilerin yerel para birimiyle kart kullanabilmesine, 18 yaş altı gençlerin online alışverişlerinde yaş sınırını beklemeksizin (akıllı telefon uygulama mağazaları, oyunlar ve e-ticaret sitelerinden) ürün ve hizmet alabilmelerine imkan verir.

Mobil uygulamalarda yaşanan gelişmeler, ülkemizde yaygın ATM ağları ve parekende mağazalarla yapılan işbirlikleri ön ödemeli kartlara yükleme yapmayı oldukça kolaylaştırdı. Bu da ön ödemeli kart kullanımının artmasını sağladı.

18 yaş altı kişiler için ön ödemeli kartlar isimlerine olmasa da, harcama sorumluluğunu alabilecekleri bir karta sahip olmalarına imkan verdiği için çocuklarının harcama bilincini geliştirmesine imkan veren bir enstruman olarak da kullanılmaktadır.

Sonuç olarak; ön ödemeli kartlar, gerek hesabınızdaki kadar harcamaya yönlendirmesi gerekse kullanım kolaylığı ve güvenliği düşünüldüğünde hayatı kolaylaştıran bir ödeme aracıdır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Debit Kart

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…