Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS POS’tan yapılan işlemde Slip çıkmadı. Ne yapılmalı?

POS’tan yapılan işlemde Slip çıkmadı. Ne yapılmalı?

4 min read
0
0
14,694

POS üzerinden yapılan işlemlerde üretilen işlem slibi işleme ait detayların verildiği bir çıktıdır. Tabiri caizse işlem tapusudur.

Peki POS üzerinden işlem yapılmasına rağmen işlem slibi verilmediği durum olur mu?

Böyle bir durum çok nadir de olsa yaşanabilir. Bu durumun gerçekleşmesi için POS cihazında kağıt olması fakat 1 işlemin tamamının çıktısını almaya yetecek kadar kağıt bulunmaması gerekmektedir.

Bu durumda kart sahibi olarak yapmamız gerekenler:

Öncelikle POS’un kağıt hanesindeki boş ruloyu çıkarıp yerine yeni rulo koymak gerekmektedir.

  • POS’un menüsü üzerinden Son işlemi yazdırma seçeneği seçilerek son işlem yazdırılabilir. Son yazdırılan işlem slibinde bizim kartımızın numarası yazıyorsa ve işlem başarılı ise gönül rahatlığıyla işlem başarılıdır diyebiliriz.
  • İkinci çözüm olarak; POS’un İptal menüsünden son başarılı işlemin İptali başlatılabilir. İptal işlemi başlatıldığında işlem tutarı doğruysa kartımızla yapılan işlem başarılı olmuştur diyebilirsiniz.
  • Üçüncü çözüm olarak; eğer işlem offline olarak yapılmamışsa kartınızın bankasının provizyon sisteminde işlem görünecektir. Bankanızın Çağrı Merkezini arayarak işlemin başarılı olup olmadığını sorabilirsiniz.
  • Dördüncü çözüm olarak; bankanızın İnternet Şubesi’ne girerek kartınızın Açık provizyonda bekleyen işlemleri içinde bu işlemi görüntüleyebiliyorsanız işlem başarılı olmuştur diyebilirsiniz.
  • Beşinci çözüm olarak; işlem sonunda POS üzerinde işlemin başarılı olup olmadığına dair bir açıklama çok kısa bir süre yazar.  Üye İşyeri yetkilisine bu ibarenin çıkıp çıkmadığını sorun. Çıktığını belirtirse üye işyerine güvenerek işlem başarılıdır diyebilirsiniz.

Kağıt parçası deyip geçmeyin. Çıkması gerekirken çıkmıyorsa sizi sıkıntıya sokabilir 🙂

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…