Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS POS üzerinden Yapılan işlemler üye işyeri hesabına nasıl geçer?

POS üzerinden Yapılan işlemler üye işyeri hesabına nasıl geçer?

3 min read
0
0
2,327

POS üzerinden yapılan işlemler batch numarası olarak adlandırılan bir numara altında tutulur. Bu numara aritmetik olarak otomatik artarak gider. POS üzerinden ya da banka tarafından otomatik gerçekleştirilen her günsonu alma işleminden sonra bu numara otomatik olarak artar.

Üye işyerlerinin gün sonlarında mutabakatlarını yaptıktan sonra POS üzerinden manuel günsonu almaları önerilir. Ya da bankaya otomatik gün alınması için talepte bulunması önerilir. (Bazı bankalar POS bağladıkları tüm üye işyerleri için müşteri talebine bakılmaksızın otomatik gün sonu saati belirlemektedir.)

Sanal POSların gün sonu alabilecekleri bir menü olmadığı için ya da sanal POS işlemlerinin kullanıldığı panel sıklıkla kullanılmadığı için sanal POS günsonu alma işlemi banka tarafından otomatik yapılmaktadır.

Peki Üye işyerinin bağlantısının koparılması, POS cihazının bozulması, üye işyerinin günsonunu almaması durumlarında bu işlemler nasıl üye işyeri hesabına aktarılacak?

Bu durumlar için genellikle bankalar belirli bir süre  bekler(genellikle 3 gün), ilgili bekleme gün sonunda hala POS günsonu alınmamışsa banka sisteminden ilgili batch numarası kapatılarak işlemlerin üye işyerine aktarılması sağlanır.

İşlemlerin üye işyeri hesabına aktarılabilmesi ilgili işlemlere ait batchin kapatılması gerekmektedir. İlgili batchlerin kapatılmasının ardından banka içinde yapılan günlük genel günsonu operasyonu ile işlemler üye işyeri hesaplarına aktarılır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…