Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS POS üzerinden Yapılan işlemler üye işyeri hesabına nasıl geçer?

POS üzerinden Yapılan işlemler üye işyeri hesabına nasıl geçer?

3 min read
0
0
835

POS üzerinden yapılan işlemler batch numarası olarak adlandırılan bir numara altında tutulur. Bu numara aritmetik olarak otomatik artarak gider. POS üzerinden ya da banka tarafından otomatik gerçekleştirilen her günsonu alma işleminden sonra bu numara otomatik olarak artar.

Üye işyerlerinin gün sonlarında mutabakatlarını yaptıktan sonra POS üzerinden manuel günsonu almaları önerilir. Ya da bankaya otomatik gün alınması için talepte bulunması önerilir. (Bazı bankalar POS bağladıkları tüm üye işyerleri için müşteri talebine bakılmaksızın otomatik gün sonu saati belirlemektedir.)

Sanal POSların gün sonu alabilecekleri bir menü olmadığı için ya da sanal POS işlemlerinin kullanıldığı panel sıklıkla kullanılmadığı için sanal POS günsonu alma işlemi banka tarafından otomatik yapılmaktadır.

Peki Üye işyerinin bağlantısının koparılması, POS cihazının bozulması, üye işyerinin günsonunu almaması durumlarında bu işlemler nasıl üye işyeri hesabına aktarılacak?

Bu durumlar için genellikle bankalar belirli bir süre  bekler(genellikle 3 gün), ilgili bekleme gün sonunda hala POS günsonu alınmamışsa banka sisteminden ilgili batch numarası kapatılarak işlemlerin üye işyerine aktarılması sağlanır.

İşlemlerin üye işyeri hesabına aktarılabilmesi ilgili işlemlere ait batchin kapatılması gerekmektedir. İlgili batchlerin kapatılmasının ardından banka içinde yapılan günlük genel günsonu operasyonu ile işlemler üye işyeri hesaplarına aktarılır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
  • Statik karekod nedir?

    Statik karekod, İçeriği sabit olan ve birden fazla ödeme işleminde kullanılabilen karekodu…
  • Dinamik Doğrulama nedir?

    Dinamik Doğrulama; Dinamik karekod kullanılarak başlatılan ödeme işleminde, alıcı isim/unv…
  • ISO 18245 nedir?

    ISO 18245 , perakende finans hizmetlerinde Üye işyeri Kategori Kodlarının (MCC) yönetimiyl…
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

ATMlere 200 TL koymak yasak mı?

Merkez Bankası tarafından, bankalara enflasyonla mücadele kapsamında gönderilen yazıda ban…