Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS POS üzerinden yapılan işlemler üye işyeri hesabına mükerrer geçebilir mi?

POS üzerinden yapılan işlemler üye işyeri hesabına mükerrer geçebilir mi?

2 min read
0
0
2,072

Çok sık olmasa da yaşanabilir. Bu durum genellikle gün sonu işlemini her gün yapmayan ve gün sonu işleminin banka sisteminden yapıldığı durumlarda ortaya çıkabilir. Posun işlemlerini içeren batch banka tarafında kapatılmış durumda iken POS üzerinden manuel olarak günsonu alınırsa ve POS provizyon sisteminde ilgili batchin kapalı olup olmadığı kontrol edilmeden Postan gelen günsonu kapama talebi işleme koyulursa ilgili işlemler üye işyeri hesabına mükerrer geçebilir.

Bu durumun önlenmesi ve sürecin sağlıklı çalışması için:

  • POStan gelen günsonu kapama taleplerinde banka provizon sisteminde ilgili batchin kapalı olup olmadığı kontrol edilmeli, kapalı ise daha önce eşleşen işlemler üye işyeri hesabına tekrar aktarılmamalıdır.
  • Henüz provizyon sisteminde olmayan ve pos günsonunda iletilen işlemler varsa (örneğin;offline işlemler) bu işlemler de üye işyeri hesaplarına yansıtılmalıdır.
  • POStan gelen günsonu kapama işlemlerinde ilgili batch kapalı bile olsa POSa günsonu başarılı cevabı dönülmeli, Pos üzerindeki batch numarası ile banka provizon sistemindeki batch numarasını eşit olması sağlanmalıdır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…