Home Konuk Yazarlar POS uygulamalarında konfigürasyon alanı hangi bilgileri içerir?

POS uygulamalarında konfigürasyon alanı hangi bilgileri içerir?

2 min read
0
0
1,408

Konfigürasyon alanı, POS uygulamalarının sistem menü kısmında yer almaktadır. Bu alanda terminal numarası, işyeri numarası gibi bilgilerin yanı sıra IP, Port, APN, telefon numarası gibi bilgilerde bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen bilgilerden de anlaşıldığı üzere, bu alan POS kurulumların yapılabilmesi için gerekli bilgilerin bulunduğu alandır.

Bazı uygulamalarda bu alana manuel müdahale sağlanabilirken, bazılarında ise merkezden yönetildiği için manuel müdahale sağlanamamaktadır.  

Konfigürasyon alanı için 3 farklı kısımdan bahsetmemiz gerekirse;

  1. Konfigürasyon alanına bilgilerin manuel olarak giriş yapılarak ilerlenebildiği,
  2. IP ve Port bilgilerinin Acquirer Data üzerinde tutulduğu ve parametre yükleme ile bu alandaki bilgilerin cihaza indirildiği,
  3. Kullanıcının manuel müdahale etmesine izin vermeyen ve bu nedenle de terminal numarası, işyeri numarası, IP, Port gibi bilgilerin merkezden yönetildiği kısımlar önümüze çıkmaktadır.

Geliştirmelere göre bu alanlar farklı farklı işletilebilir.

Ayrıca ihtiyaç olması durumunda Otorizasyon, Parametre yükleme, Uzaktan yükleme gibi IP ve Port bilgilerinin farklı farklı IP ve Portlar üzerinden çalıştırılabildiği unutulmamalıdır.  

Bir terminal numarasının aynı anda birden fazla cihaza kurulamaması için kontrol konulması, ileride yaşanacak olan hataların önüne geçecektir.

Load More Related Articles
Load More By Ali Görgün
Load More In Konuk Yazarlar

Check Also

Onus Taksit Projesinde Önemli Noktalar Nelerdir?

Onus Taksit sürecini anlatmadan önce “Onus işlem nedir?” sorusuna cevap bulmam…