Home Ödeme Sistemleri Üye İşyeri & POS POS günsonu Ters İşlem gönderiyor. POS’tan işlem yapamıyorum!

POS günsonu Ters İşlem gönderiyor. POS’tan işlem yapamıyorum!

2 min read
0
0
25,441

Bu sorunla karşılaşmışsanız ve POS üzerinden bir türlü yeni işlemi başlatamıyorsanız bunun sebebi POSun daha önce yapılmış bir işlemin reversal kaydını oluşturmak istemesi fakat reversal işlemini başarılı olarak tamamlayamamasıdır.

Bu durumun 2 çözümü vardır:

  1. Önerilen senaryo;POS’un Ters İşlem silme menüsünden ilgili işlemin silinmesidir. Bu durumda sadece ters işlem silinecek ve POS üzerinden yeni işlemler yapılabilecektir.
  2. Riskli Senaryo;POS’un Batch silme menüsünden ilgili batchin silinmesi. Bu durumda POS un ilgili batchi altındaki tüm işlemler silineceği için ilgili batch altındaki işlemlere ait slip kayıtlarının gerektiğinde kanıt olarak gösterilmesi için elimizde olması gerekmektedir.

POS üzerinde reverse yapılacak işlem olması durumu POS üzerindeki yazılımda yönetilmelidir. Örneğin; çalışmış olduğum bankada POS versiyonundaki iş kuralı aşağıdaki şekilde idi;

  • POS üzerinde reverse işlem varsa POStan yeni işlem denenmeden önce 1 kez reverse denenir. Reverse başarısız olursa POS üzerinden yeni işlem başlatılır. Daha sonra arka planda belirli periyotlarla (30 dk sonra, 1 saat sonra, 6 saat sonra gibi.) 4 kez daha denenerek süreç sonlandırılır. Reverse işlem denemeleri POSun bağlantı problemi yoksa denenir. POS’un ilgili aralıkta bağlantı problemi varsa reversal işlem denenmez.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Üye İşyeri & POS

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…