Home Ödeme Sistemleri Kredi Kartı Pinsiz(Şifresiz) yapılan bir işlemde sorumluluk kime aittir?

Pinsiz(Şifresiz) yapılan bir işlemde sorumluluk kime aittir?

4 min read
0
0
2,572

Neredeyse hepimizin cüzdanında en az 1 adet kredi kartı vardır.

Peki cüzdanınızı kaybettiğinizi ve tüm kartlarınızın da bu cüzdanın içinde olduğunu düşünün.

Cüzdanınızı kötü niyetli birisi buldu ve cüzdanda yer alan kartlarla işlem yapmak istedi.

Bu kişi kartlarla şifresiz işlem yapabilir mi?

Evet yapabilir. Bunun için 2 ihtimal vardır.

1. 3D Secure işlemleri desteklemeyen bir sanal işyerinden alışveriş yapmak.

2. Herhangi bir mağazadan şifre kullanmadan POS üzerinden fiziki olarak işlem yapmak.

2. maddede yer alan senaryonun gerçekleştiğini düşünelim. Kötü niyetli kişi mağazaya gitti. Alışverişini yapıp ödeme için bankoya geldi. Bulduğu cüzdandaki kartı uzattı. Şifre sorma aşamasında PinByPass ile( (Şifreyi pas geçme) işlemi şifresiz olarak tamamladı. İşlemin başarılı olduğuna dair işlem slibi ve almış olduğu ürünle mağazadan çıktı.

Kartın gerçek sahibi işlemin yapıldığından habersiz bir şekilde ekstresini kontrol etti ve tarafından yapılmayan bu işlemi gördü. Kartının bankasını arayarak işlemin kendisine ait olmadığını iletti.

Bu durumda ne olacak? Kart sahibi işlem tutarının iadesini isteyebilir mi? Yoksa işlemin üzerine 1 bardak soğuk su mu içmeli?

Öncelikle şunu ifade edelim. Şifresiz gerçekleşmiş bir işlemde sorumluluk üye işyerine aittir. Eğer bir işlem şifre girilmeden gerçekleşmişse işlem slibinde İmza alanı görünür. Bu durumda üye işyeri yetkilisi kimlik ve imza bilgisini doğrulamakla yükümlüdür. Üye işyerinin Kimlik ve imza doğrulamadan işlemi gerçekleştirmesi durumunda kart sahibinin kart bankasına yaptığı itiraz kart bankası tarafından üye işyeri bankasına, üye işyeri bankası tarafından da üye işyerine iletilir. İlgili tutar üye işyerinden alınır. Üye işyeri bankası tarafından kart bankasına iade edilir. Kart bankası tarafından da kart sahibine ilgili tutar kadar iade işlemi yapılır.

Netice olarak; şifresiz gerçekleştirilen bir işlemde sorumluluk üye işyerine aittir. Üye işyerinin Kimlik ve İmza doğrulama yükümlülüğü vardır.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Kredi Kartı

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…