Home Ödeme Sistemleri Temassız PCI, Mobil Cihazlarla Temassız Ödeme Kabul Edilmesine Dair “CPoC” İsimli Standardını Yayımladı

PCI, Mobil Cihazlarla Temassız Ödeme Kabul Edilmesine Dair “CPoC” İsimli Standardını Yayımladı

3 min read
0
0
1,440

2006 yılında Amex, Discover, JCB, Mastercard ve Visa tarafından kurulan PCI Security Standards Council (PCI SSC), akıllı telefon ve tablet gibi hazır ticari ürünlerle ek bir donanıma ihtiyaç olmadan temassız ödeme kabul edilmesinde veri güvenliği ve test gereksinimlerine dair standardını  paylaştı.

PCI SSC Standartlar Sorumlusu Emma Sutcliffe şunları söyledi:

“Ödeme endüstrisine yeni ve ortaya çıkan kart ile yapılan ödeme kanallarında güvenli ödeme kabulünü destekleyen standartlar ve kaynaklar sağlamak Konsey için önemli bir odak noktasıdır.

“PCI CPoC Standardı, Konsey tarafından mobil temassız kabulü ele almak için yayınlanan ikinci standarttır. Özellikle, PCI CPoC Standardı, yerleşik bir NFC okuyucu kullanarak bir satıcı COTS cihazında temassız ödeme kabulünü sağlayan çözümler için güvenlik ve test gereksinimleri sağlamaktadır. ”

CPoC (PCI Contactless Payments on Commercial off-the-Shelf) standardının netleşmesi ile bu alanda çözüm sunan oyuncu sayısının artabileceği ve işyerlerinin geleneksel POS terminallerine kıyasla daha erişilebilir şekilde ödeme kabul edeceği söylenebilir.

First Data, Samsung, Mastercard, Visa gibi şirketler kısa süre önce mPOS çözümlerini kullanıma sunmuştu.

Türkiye’de yayınlanan ve Güvenli Mobil Ödeme alt yapısının kurulmasını içeren 30.12.2019 tarih ve 30791 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 507 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 4 üncü Maddesinin 5 inci fıkrası hükmü uyarınca hazırlanan tebliğde Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi denir.

İlgili tebliğin tüm detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://ynokc.gib.gov.tr/UploadedFiles/Files/GMOEBYSTeknikKilavuzu3.pdf

Bu bilgiler ışığında, mobil ödemelerin hayatımıza daha çok gireceği ve fiziksel POS cihazlarının yerine dijital ödeme kabul eden cihazların kullanımının artacağını söyleyebiliriz.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Temassız

Check Also

Apple, NFC ödemelerini üçüncü parti uygulamalara açıyor

Avrupa Birliği bir süredir Digital Market Acts (DMA) mevzuatıyla birlikte teknoloji alanın…