Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Pazaryeri Çözümü nedir?

Pazaryeri Çözümü nedir?

5 min read
0
0
1,290

Pazaryeri çözümü, farklı pazaryerleri arasındaki iletişimi sağlayan ve veri alışverişi yapan yazılımların sunduğu hizmet olarak tanımlanabilir. Çok tedarikçili bir internetten alışveriş ortamı sağlayan pazar yeri çözümü, bireylerin ya da kurumların ürün ya da hizmetlerini listelemesini, arama yaparak istediklerine ulaşmasını ve online alışveriş yapmasını sağlayan, ödeme sistemini de içeren altyapıdır.

Pazaryeri (marketplace), internet üzerinde alıcıların ve satıcıların bir araya geldiği, ürün ve hizmet bilgilerinin listelenerek alım satımının sağlandığı ve diğer operasyonların kolaylaştırıldığı ödeme platformudur.

Böylece insanlar istedikleri ürüne ya da hizmete çok daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebilme olanağına sahip olur. Ayrıca dijital ortamda çok daha fazla çeşit ve fiyat alternatifi bulunması alıcılar için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Gelişen teknolojiyle birlikte bu iletişimin kişilerce yapılmasına gerek kalmadan, geliştirilen yazılımlar ile gerçekleştirilmesi işlemlerin çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Pazaryeri entegrasyonuna hangi örnekler verilebilir?

Örneğin;
● Gittigidiyor,
● Evidea,
● n11,
● Hepsiburada gibi en çok bilinen ve rağbet gören pazaryerlerinde satış yapan firmalar, her bir pazaryerindeki ürünlerin siparişi, satışı, kargo ve fatura bilgileri gibi her türlü verinin birbirleri arasında rahatlıkla aktarılmasını sağlar. Böylece farklı pazaryerlerinde mevcut mağazalar arası bağ güçlü ve sağlam olur.

Niçin Pazaryeri Tercih Edilmelidir?

Dijital alanda pazaryerlerinde bir miktar komisyon veya listeleme ücreti ödenerek mağaza açılması firmaların çok daha büyük kitlelere ulaşması için oldukça idealdir. Böylece sunulan hizmetten faydalanmak isteyen kişiler bu pazaryerlerine giriş yaptıklarında firmanın ürünlerine kolaylıkla erişim sağlayabilmektedir.

Bu tür pazaryerlerinden faydalanmak yerine firmalar sadece kendi web siteleri üzerinden satış yaptıklarında çok daha küçük bir kitleye hitap etmek zorunda kalır. Çünkü tüketicilerin çoğu bu tür pazaryeri niteliğinde olan platformlarda gezinmeyi ve farklı mağazaların ürünlerini karşılaştırmayı tercih eder.

Ayrıca adından sıklıkla bahsettiren ve büyük bir marka haline gelen pazaryerleri, kullanıcılarının haklarını koruyarak alışveriş işleminin güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlar.

Pazaryeri Entegrasyonu Avantajları nelerdir?

Firmaların pazaryerlerinin sunduğu avantajlardan yararlanarak mağaza açmaları, buralarda ürünlerini tanıtan reklam ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmeleri faydalı olacaktır. Haliyle platformlar arası iletişim sıkıntısını ortadan kaldırmak için de Pazaryeri Entegrasyonu konusunda gerekli çalışmaları yapmaları ve en uygun yöntemleri kullanmaları gerekmektedir.

Pazaryeri Entegrasyonu ile firmaların ürün satışlarındaki birçok aşama kolaylıkla gerçekleştirilir. Bunlardan bazıları;
● Fatura kesme,
● Kargo fişi yazdırma,
● Stok takibi yapma,
● Sipariş ve ödeme alma gibi işlemlerdir.

  • Pazaryeri nedir?

    Pazar yeri (marketplace), internet üzerinde alıcıların ve satıcıların bir araya geldi…
Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…