Home Ödeme Sistemleri Mobil Ödemeler PayPal QR Kodla Ödeme Hizmetini genişletiyor

PayPal QR Kodla Ödeme Hizmetini genişletiyor

4 min read
0
0
1,213

PayPal; ABD, İngiltere, Fransa, Hong Kong ve Kanada da dahil olmak üzere dünyanın 28 pazarında QR kodlarıyla ödeme başlattığını açıkladı.

QR kod, işletmeler ödeme alırken, tüketiciler ise alışveriş yaparken kullanabilmektedir.

PayPal mobil uygulaması üzerinden kullanılabilecek olan yeni QR kod özelliğiyle, satıcılar ve tüketiciler nakit alıp verme ve şifre girme işlemleriyle uğraşmadan satışlarını ve alışverişlerini temassız bir şekilde yapabileceklerdir.

Ürün ve tasarım ajansı Foolproof’un araştırmasına göre salgın sırasında manuel şifre girişi gerektiren ATM ve ödeme noktalarından uzaklaşan kullanıcılar için temassız ödeme ve alışveriş seçenekleri Covid-19’un kalıcı miraslarından biri haline gelebileceği düşünülmektedir.

Özellikle içerisinde yer aldığımız salgın döneminde önemi ve kullanımı ciddi oranda artan QR kodla ödeme teknolojisi, işlemlerde herhangi bir temas gerektirmemesi ve kullanıcıların ödeme yapmak için akıllı telefon ekranlarını, QR kod bulunan başka bir telefonun ekranına yaklaştırarak ekrandaki kodu telefonlarına okutarak işlem yapması nedeniyle kullanıcılar için tercih edileceği düşünülmektedir.

“PayPal üst düzey yöneticisi John Kunze yaptığı açıklamada “Alıcılar ve satıcılar için QR kodlarının piyasaya sunulması, yalnızca PayPal’ı bizzat kullanmanın güvenliğini, güvenliğini ve rahatlığını içermekle kalmaz, aynı zamanda tüm dünyada bazı kısıtlamaların kaldırıldığını görmeye başlasak bile, devam eden sosyal mesafe gereksinimlerini de dikkate alır.” ifadelerini kullandı.

PayPal üst düzey yöneticisi Lisa Scott ise “Covid-19, İngiltere’deki alışveriş deneyimini bildiğimiz gibi değiştirdi. Güvenlik ve rahatlık ihtiyacı her zaman olduğu gibi orada, ancak şimdi hızlı, güvenli ve sınırlı sosyal temas içeren bir şekilde satış ve satın alma yapabilmemiz gerekiyor. ” ifadelerini kullandı.

Her ne kadar QR kod ile ödemelerde bir ödeme sistemleri standardı oluşmamış olsa da kullanım kolaylığı ve hem geliştiriciler hem de müşterilere hizmet sunan firmalar için kolay entegre edilebilir olması nedeniyle ciddi anlamda kabul göreceğini düşünüyorum.

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In Mobil Ödemeler

Check Also

Ödeme İste nedir?

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi – FAST Sistemi’nde müşterilerin ku…